První selfíčka a fotky nejen na Instagram pořídíte na náměstí Republiky, kde budete obdivovat katedrálu a moderní kašny, pak si to namiřte do podzemí, následovat může prohlídka jedinečného muzea a svůj výlet zakončete poznáváním selského dvora.

Historie i současnost

Na náměstí nejde přehlédnout katedrálu sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží u nás. Gotická stavba se po několika letech v létě znovu otevřela pro veřejnost, a když zvládnete téměř tři stovky schodů, z ochozu se vám nabídne vyhlídka nejen na město, ale i do celého kraje. Nově se dostanete také do podkroví. Mezi nejvzácnější díla, která můžete vidět v interiéru katedrály, patří gotická Plzeňská madona z opuky. Komentované prohlídky interiéru i podkroví se pořádají několikrát týdně.
Další velké lákadlo představují tři zlaté kašny na náměstí. Kašny jako takové jistě nejsou nic výjimečného, ale tyhle vypadají přece jen jinak. Na náměstí se instalovaly v roce 2010 a jejich autorem je architekt Ondřej Císler. Pozlacené chrliče mají evokovat anděla, chrtici a velblouda, atributy plzeňského znaku. Voda padá do nádrží z černé žuly a právě spojení zlaté a černé působí úchvatně.

Návštěva unikátního muzea

Kousek od náměstí, v ulici Veleslavínova, objevíte pravovárečný dům z 15. století, kde dnes sídlí Pivovarské muzeum. Zhruba hodinovou prohlídku můžete absolvovat s průvodcem, nebo sami, je to na vás. Kromě jiného uvidíte nejmenší džbánek na světě, gotickou sladovnu i s „humny“, kde probíhalo máčení a klíčení obilí, pivovarskou laboratoř a jiné zajímavosti. Pak se vám vyplatí hned neodcházet, protože na stejném místě můžete pokračovat v poznávání Plzeňského historického podzemí. Vznikalo od 13. století a kdysi sloužilo nejen jako prostor na skladování potravin a piva, ale také jako tajná skrýš pro časy, kdy by nemuselo být na světě bezpečno. Jedinečné je také díky své délce, ale nebojte se, oněch 13 kilometrů nemusíte absolvovat. Prohlídka mapuje asi 800 metrů, v hloubce 9 až 12 metrů pod historickým centrem. Příští týden se navíc konají netradiční prohlídky s baterkami, od 11. do 15. října. Začínají v 17 hodin a provedou vás některými chodbami, kam se běžně návštěvníci nedostanou.
Tip navíc: 28. října lze využít dvojkombinace, prohlídku Pivovarského muzea a podzemí za symbolických 28 Kč.

Jiná atmosféra

Málokdo by čekal uprostřed panelového sídliště selské stavení, ale je to tak. Selský dvůr U Matoušů najdete na sídlišti Lochotín, z náměstí Republiky sem pěšky urazíte asi 4 kilometry. Patrně už v 15. století na tomto místě stávala jedna z boleveckých usedlostí. V roce 1809 byl vybudovaný dodnes dochovaný dům, přičemž část stěn využila původní dřevěné konstrukce starší stavby. Na výběr máte několik prohlídek, nás nejvíce zaujala takzvaná správcovská, kdy se vám představí správce v lidovém kroji. Seznámí vás s obcí Bolevec, jak vypadala, než se tady začaly stavět dělnické domy a časem i sídliště, jak se tu žilo a pracovalo.

Zdroj: Visitplzen.eu, Prazdrojvisit.cz, Usedlost-bolevec.cz