OSB desky neboli desky s orientovanými vlákny mají vločkovitý vzhled a hrbolatou strukturu. Tyto desky se skládají z mnoha vrstev štípaného dřeva nižší kvality, a právě to tvoří vlákna. Tato vlákna jsou uspořádána naplocho a poté orientována kolmo na sebe. Křížově šrafovaná vlákna napuštěná pryskyřicí pomáhají vytvořit stabilitu desek. OSB desky jsou primárně určeny jako funkční desky, nikoliv jako hotové desky. OSB je materiál široce používaný ve stavebnictví a při přestavbách a oblibě se těší zejména pro svou nízkou cenu, vysokou pevnost a dostupnost. Někdy se používá jako hotový povrch v užitkových prostorách, jako jsou kůlny, prádelny, šatny a sklepy.

Vlhkost škodí

OSB desky jsou sice navrženy tak, aby dokázaly vzdorovat po určité období nechtěnému vystavení dešti nebo povětrnostním vlivům, ale výrobci OSB desek nedoporučují trvalé vystavení venkovním vlivům. OSB desky sice velmi dobře snášejí vysokou vlhkost v průběhu času, ale tato odolnost má své limity. Pokud se například stavební projekt odkládá dostatečně dlouho, voda nakonec pronikne do materiálu a způsobí jeho bobtnání a rozpad. Obzvláště náchylné k pronikání vlhkosti jsou hrany řezané přímo na stavbě. Tovární hrany odolávají vodě lépe, protože jsou při výrobě opatřeny impregnační hmotou.

Jak natřít vnitřní stěnu z OSB desek:

Zdroj: Youtube

Než začnete

Před lakováním je třeba provést několik úkonů. Předpokládejme, že chcete vyhladit strukturu tak, aby nebyly vidět příčně šrafované dřevěné třísky. V takovém případě můžete přidat tmel z polyesterové pryskyřice a opakovaně střídat vrstvy tmele s broušením, abyste vyhladili strukturu desky.

Vrstva impregnace

Hlavním problémem OSB desek je tenká vosková vrstva, která je chrání před vlhkostí, ale brání také natírání. Také výrazně viditelná hrbolatá struktura vláken OSB desek by se při malování negativně projevila, takže je nutné povrch zbrousit, použít tmel a silný základní nátěr, aby se tato nerovnost vyrovnala. Rovněž je třeba se vyvarovat vystavení okrajů OSB desek působení vody, protože ta může způsobit jejich bobtnání nebo praskání.

Pozor na zdánlivou impregnaci

Informujte se u výrobce, zda je OSB deska opatřena tenkou vrstvou vosku, která ji chrání. Pokud ano, bude třeba ji před pokusem o nátěr odstranit pomocí odstraňovače vosku z dřevěných podlah. Některé OSB desky mají na povrchu voskovou vrstvu pouze zdánlivě, což je důsledek vysokého tlaku, který na materiál vyvíjejí výrobní stroje.

Vodotěsnost OSB desek

OSB desky jsou vyrobeny s množstvím voděodolných lepidel a pryskyřic, které spojují a chrání dřevěná vlákna. Každý dřevěný výrobek však může potenciálně absorbovat určitou vlhkost a některé výrobky z OSB desek jsou vodotěsnější než jiné. Zkontrolujte, zda vaše OSB desky byly opatřeny razítkem "vodotěsný". Nátěr OSB desek kvalitní venkovní barvou může přidat další vrstvu ochrany.

Zdroj: homesandgardens.com, woodrated.com