Pýr plazivý – přesně takhle se jmenuje váš nepřítel. Tento plevel představuje problém pro každou zahradu. A proč? Pýr plazivý je vysoce invazivní druh plevele s rychlým přirůstáním a odolností proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Rychle se množí – semeny, ale i novými odnožemi. Pýr vylučuje látky, které zpomalují růst ostatním rostlinám.

Proč se pýr množí takhle rychle?

Pýr obsahuje alelopatické látky, které stojí za oslabováním všech užitkových rostlin. Protože ostatním rostlinám blokuje přísun živin, jemu samotnému se dobře daří, a proto dobře přirůstá. Pokud si jej nebudete všímat, bude vaše úroda v ohrožení. Pýru pak bude tolik, že budete mít spoustu starostí s tím, abyste se jej vůbec do příští sezony zbavili.

Podívejte se na video o pýru plazivém:

Zdroj: Youtube

Pýr zakořeňuje v povrchové vrstvě půdy, proto jej vytrháte velmi snadno. Velmi častým řešením je rytí, to však tento plevel zbytečně rozšíří. Tím, že nasekáte podzemní části, vznikne spousta mladých rostlinek.

S bojem začínejte na jaře

S pýrem začněte bojovat již na jaře. Každou mladou rostlinu, kterou uvidíte, vytrhněte. Nejlépe to jde po dešti, kdy je půda provlhčená. Jen tak zlikvidujete celou síť plevele najednou. Pokud chcete půdu otočit, použijte rycí vidle, které nenaruší kořeny.

Pokud je zaplevelení malé, můžete použít rotavátor, který půdu nakypří. U mírného napadení tak zničíte celou vegetaci rostlin. Použijte přitom dusíkaté vápno.

Další způsoby, jak se zbavit pýru

Vhodnou obranou proti plevelům je mulčování – zejména v pásových výsadbách, kde najdete více místa mezi řádky rostlin. Jako dobrá prevence proti růstu nového plevele může fungovat nastýlání posekané trávy, slámy a dalšího organického odpadu.

Vyzkoušet můžete také postřik z jablečného octa. Na místa, kde se objevil pýr, vysázejte celer, kopr a zelí. Pýr je nemá rád.

Zdroj: zahrada-centrum.cz, levnepostriky.cz