I když se může zdát, že kečup pochází z USA, kde jej najdete všude, není tomu tak. Do USA se dostal z Anglie, která jej převzala z Asie. Kečup pochází z čínského „ke-tsiap“ – to byla původně fermentovaná rybí omáčka. V 17. století se dostal do Anglie díky tamním námořníkům, jimž zachutnal. Angličané toto dochucovadlo postupně upravovali.

Přidávali do něj ančovičky, houby, ale i ořechy. Rajčata se v něm objevila až počátkem 19. století, dříve se mělo za to, že jsou rajčata jedovatá.

Kečup Kečup Autor: shutterstock.com

Zajímavost: Slovo kečup se v angličtině objevilo ve slovníku poprvé v roce 1690.

Recept na domácí kečup

Budete potřebovat:

1 kg rajčat, 2 jablka, 1 cibuli, 60 gramů cukru, 50 ml jablečného octa, 60 ml vody, 1 čajovou lžičku soli, 5 kuliček celého pepře, 3 bobkové listy, 5 kuliček nového koření, 4 ks hřebíčku, trochu skořice

Postup:

Nejprve očistěte rajčata, jablka a cibuli, poté vše nakrájejte nadrobno. Vložte do hrnce s vodou a octem, přidejte sůl, cukr a koření. Směs vařte na mírném stupni asi hodinu, občas promíchejte.

Z hrnce vyjměte bobkový list, nové koření, hřebíček a pepř (pomůže vám, když budete koření vařit v sítku na čaj, pak jej nemusíte lovit v hrnci). Vše rozmixujte dohladka, v případě, že chcete mít kečup dokonale jemný, ještě jej propasírujte.

Čtěte také

Povrchy klik

Čtěte také

Jaký povrch vybrat, aby kliky vydržely co nejdéle

Sklenice, do kterých kečup přelijete, vyvařte horkou vodou. Poté je naplňte, dobře uzavřete a otočte dnem vzhůru. Zpět je vraťte, až kečup vychladne.

Zdroj: ireceptar.cz, vareni.cz