Základem tohoto (ne)tradičního dortu jsou šlehané bílky, z nichž se vytvoří velká pusinka. Ta se pak zdobí dle libosti – šlehačkou, čerstvým ovocem. Ale i různými netradičními polevami. A jak tento sladký dezert vznikl?

Odkud se vzal dort Pavlova?

Dort je pojmenovaný na počest slavné primabaleríny Anny Pavlové, která v letech 1926 a 1929 navštívila Austrálii a Nový Zéland. Anna byla považována za nejlepší balerínu své doby. A její návštěva Nového Zélandu byla velkou událostí. Říkalo se, že netančí, ale vznáší se, jako by měla křídla. A přesně takový je i tento dort. Lehký a vzdušný.

Keith Money, autor životopisu Anny Pavlovy, uvedl, že dort připravil v roce 1926 šéfkuchař hotelu ve Wellingtonu, kde Anna Pavlova bydlela. Inspirací prý byla její baletní sukně. Tu představoval krém z bílků ozdobený šlehačkou. Jde však o pravděpodobný původ dezertu – Nový Zéland a Austrálie se o původ přou.

Recept na Pavlovu

Budete potřebovat:

150 ml bílků (odpovídá cca 4 vejcím), 220 g krupicového cukru, 2 PL kukuřičného škrobu, 2 ČL vinného octa, 250 ml smetany ke šlehání, 120 ml mučenky, 250 g jahod, 100 g malin, moučkový cukr

Postup přípravy:

Nejprve si předehřejte troubu na 150 °C.

Bílky si dejte do mísy a při nízkých otáčkách šlehejte, dokud se při vytažení metliček nezačnou tvořit tuhé čepičky. Poté postupně přidávejte cukr – je nutné ho pořádně zašlehat, aby byl vzniklý sníh pevný, lesklý a bez větších bublin.

Poté přidejte škrob s octem a zlehka prošlehejte. Na plech položte pečicí papír a směs vytvarujte do kruhu (průměr asi 18 cm).

Teplotu v troubě snižte na 120 °C, vložte do ní plech s dortem a pečte 80 minut. Poté troubu vypněte a nechte v ní Pavlovu postupně vychladnout.

Nyní je čas na zdobení. Smetanu vyšlehejte dopevna, dejte ji na Pavlovu, navrch dejte dužinu z mučenky, maliny a jahody. Můžete poprášit moučkovým cukrem.

Zdroj: pavlova.cz