Paní Petra z Liberce se společně s rodinou rozhodla pro modernizaci na začátku roku 2021. V té době netušili, kolik překážek a útrap je může při rekonstrukci potkat. Před pandemií koronaviru se žilo Petře s manželem a dvěma dětmi v libereckém bytě 3 + 1 pohodlně. V době omezeného vycházení si však uvědomili, že doma nemají dost osobního prostoru.

Zdroj: VLM

Připojení půdních prostor

Dosud nevyužívaná půda nabízela zajímavou příležitost, jak rozšířit celý byt o nové místnosti. Cílem bylo vytvořit domov, kam se budou všichni členové rodiny rádi vracet. V rámci rekonstrukce byla kromě renovace podkroví také změněna dispozice původního bytu za pomoci vybourání několika příček, zateplení střechy a instalace střešních oken. Zároveň bylo potřeba zesílit nosné trámy na střeše, vyrovnat podlahy, instalovat nové schodiště, koupelnu i kuchyň a nakonec nově omítnout zdi.

Vše začalo v lednu roku 2021, kdy si do bytu pozvali projektanta. „Projektantovi jsme dali přednost před architektem, protože jsme měli větší důvěru v jeho technickou přesnost,“ říká Petra. Dalším krokem bylo zajištění stavebního dozoru, který byl zodpovědný za to, aby byly všechny stavební práce, prováděné několika firmami, v souladu s projektovou dokumentací.

Rostoucí náklady a nezbytné papírování

Původní cenu rekonstrukce odhadli odborníci na 1 200 000 korun. Ačkoliv byli manželé prozíraví a vzali si úvěr o 300 tisíc korun vyšší. Velmi brzy jim však došlo, že i tak finanční stránku věci podcenili. Dosavadní topení bylo nedostačené a první navýšení investic si vyžádal moderní kotel. Částka pak šplhala i se stoupající cenou stavebních materiálů a řemeslných prací.

Zdroj: Youtube

Dlouhá cesta ke stavebnímu povolení začala na jaře 2021 a skončila v prosinci stejného roku. „Stavební povolení bylo nutné získat proto, že jsme v podkroví přidávali střešní okna. Jednalo se tedy o zásah do střešní konstrukce,“ vysvětluje Petra.

Aby alespoň trochu ušetřili, řemeslníky a nákup konkrétních stavebních materiálů si manželé domlouvali po vlastní ose. Využili poradenství Centra technické a obchodní podpory Saint-Gobain, s jejichž pomocí zvolili potřebné materiály pro rekonstrukci. Problematické naopak bylo získání řemeslníků, kterých je v posledních letech nedostatek a často se na ně muselo čekat.

Suché podlahy a sádrokartonové příčky

Po Vánocích začaly bourací práce, které odhalily, že podlaha v původním bytě jsou v podstatě pouhé trámy ledabyle položené na škváru. Betonovou podlahu by však konstrukce neunesla, a tak Petra pro rekonstrukci zvolila takzvanou suchou podlahu, kterou tvoří sádrokartonové nebo sádrovláknité desky.

Rodině se však nepodařilo včas sehnat řemeslníky, kteří by měli se suchou výstavbou dostatek zkušeností. Přesedlali tedy na klasický způsob s využitím takzvaných OSB desek, které usadili a položili na trámy v podlaze. Podlaha v koupelně byla upravena odlehčeným keramzito-betonem a zedníci ji dorovnali samonivelační stěrkou.

Stavba a budování začaly v březnu 2022. Sádrokarton nakonec využila rodina k vytvoření nových příček v obou patrech. „Půdu jsme se rozhodli rozdělit na několik místností. Z původně oddělených pokojů, v nichž byly původně ložnice a dětský pokoj, jsme zase za pomoci odborníků z Rigipsu udělali jednu místnost, obývací pokoj spojený s kuchyní,“ vysvětluje Petra. V obou patrech se také nově nahazovaly vnitřní omítky. I zde byla vyplněna problematická místa sádrokartonem.

Zateplení střechy a koupelna jako sen

Zateplení střechy zajistí v podkroví tepelný komfort a příjemnou teplotu, aniž by rodina za vytápění platila extrémní částky,“ vysvětlil Tomáš Truxa, odborník na zateplení ze společnosti Isover. Pro zateplení byla zvolena minerální vata, která představuje pro zateplení šikmé střechy ideální materiál.

Petřiným snem byla nová koupelna. Zvolila pro ni minimalistický design s imitací dřeva a stěny i strop nechala obložit speciálními impregnovanými sádrokartonovými deskami Rigips. Materiály pro další úpravy koupelny, jako je penetrace a lepidlo na obklady, pak manželé zvolili v rámci jednoho systémového řešení od společnosti Weber.

Stavební dozor často chyboval

Ještě během léta loňského roku se rodina potýkala hned s několika problémy, které jí bránily rekonstrukci dokončit. Po špatně propočítaném schodišti se dalo chodit pouze se skloněnou hlavou, pod dveřmi se zase nacházela třícentimetrová mezera, podlahová konstrukce na půdě se kvůli nevhodnému návrhu musela zpětně upravovat a montáž kuchyňské linky se výrazně zpozdila. Ukázalo se, že na vině byl především nedůsledný stavební dozor.

Celá rekonstrukce se protáhla z plánovaných tří na sedm měsíců a vystřídalo se u ní 23 řemeslníků. „Nakonec se nám však podařilo dospět k cíli. Výsledkem je prostorný, moderní byt, kde má každý člen domácnosti dostatek soukromí,“ shrnuje situaci Petra.

Zpětně by Petra případným zájemcům o rekonstrukci poradila především to, aby si pečlivě vybírali najaté řemeslníky i stavební dozor. „Je dobré zvolit si lidi, kteří mají ověřené reference, i kdybyste na ně měli nějakou dobu čekat. Budete s nimi řešit mnoho důležitých věcí a je nutné vědět, že se na ně můžete spolehnout,“ doporučuje. V případě libereckého bytu se stavební dozor nakonec částečně finančně podílel na odstranění všech vzniklých problémů.

Zdroj: Weber, Saint-Gobain, rigips.cz