Scam je označení pro podvod, který cílí zejména na získání finančních prostředků oběti. Tento typ podvodu vás obelstí a připraví o vaše finance (případně o jiné cennosti či data). Setkat se s ním můžete nejen v online, ale i offline světě. Může se uskutečnit prostřednictvím phishingu či krádeže identity.

Časté typy scamu

I když jsou podvodníci stále nápaditější a kreativnější, existuje několik typů scamu, které se stále opakují. Mezi nimi:

Romance scam: útočník si vytvoří falešnou identitu, předstírá city k oběti – a nakonec z ní vymámí nemalý finanční obnos. Útočníci obvykle předstírají, že začínají podnikat v zahraničí, že mají nemocného člena blízké rodiny. Případně že potřebují peníze na osobní setkání. Pro pochopení tématu doporučujeme dokument Podvodník z Tinderu. Tak nějak to funguje.

Nigerijské dopisy: jistě se vám už stalo, že vám přišel e-mail (nebo dříve dopis), ve kterém se někdo vydával za správce, který vám sdělil, že jste zdědili spoustu peněz po někom jiném. A že po zaplacení vysokých administrativních poplatků dostanete dědictví. Které samozřejmě nikdy nepřijde.

Sextorze: začnou vám chodit vyděračské e-maily, v nichž bude stát, že vás někdo natočil při sledování videí pro dospělé nebo má vaše intimní fotografie. Za to, že zaplatíte, vám slibují, že nic nezveřejní.

Scam přes telefon: Podvodníci se tváří, že vám volá vaše banka (a na mobilním telefonu se vám opravdu může ukázat vaše banka) a že našli podezřelé transakce na vašem účtu. Nabídnou vám, že s vámi problém vyřeší. Tím, že jim nadiktujete číslo karty, kód ze zadní strany, ale i datum platnosti karty. Pak stačí pár vteřin – a jste bez peněz.

Scam přes SMS: Přijde vám SMS zpráva, kde bude odkaz. Po jeho kliknutí budete přesměrováni na podvodnou stránku, kde budete mít pokyn zaplatit například za zásilku – i když vám žádná přijít nemá. Někdy vás někdo může poprosit o vaše telefonní číslo. Na něj vám přijde kód (třeba do „soutěže). Jenže to jen někdo zkouší zaplatit vaší kartou a daný kód slouží k potvrzení platby.

Scam přes QR kód: Někdo se vydává například za charitu. Vy si naskenujete QR kód, pošlete peníze. A ty přijdou na účet podvodníka.

Scam ve hrách: Podvody na vás mohou číhat i v různých hrách. Cílem bývá ukradení účtu, který jste si x let pečlivě budovali. A požadování výkupného za jeho navrácení.

Co vám může pomoci odhalit podvod a nenaletět?

Pokud si chcete ověřit, zda vás nechce někdo podvést, ověřte si několik údajů. Zprávy by měly chodit z ověřených e-mailů či telefonních čísel, která znáte. Pokud zpráva obsahuje hodně chyb, nejspíš jde o útok ze zahraničí s použitím překladače. Velkým varováním by měly být i přehnaně výhodné nabídky, které vás nutí reagovat rychle.

Podezřelé jsou i investice bez rizika. Věřte nám, když investujete, jisté riziko je na místě vždycky. A to i u investic do ETF, což jsou hodně konzervativní investice. V neposlední řadě vám s některými útoky může pomoci kvalitní antivirová a antispamová ochrana.

Pozor si dejte také na systémy připomínající pyramidu nebo Ponziho schéma.

Zdroj: merriam-webster.com, dictionary.com, moneyhelper.org.uk