Než začne pršet, vyplatí se zdolávat naše skály. Až z jejich vrcholků totiž zjistíte, že máme opravdu krásnou zemi. A kromě výjimečných výhledů a zážitků získáte za svou námahu ještě něco – osvěžující nadhled.

Podívejte se, jak se zdolává ferrata Vír na Vysočině. Navíc se dozvíte, jak se na ferraty vybavit i jak se po nich pohybovat:

Zdroj: Youtube

S výhledem na zámek

Přímo v Děčíně najdete jednu z našich nejznámějších ferrat na pískovcové Pastýřské stěně. Vlastně není jen jedna, aktuálně by měla nabídnout 16 cest o délkách 150 až 170 metrů. Některé trasy prý zvládnou i desetileté děti. Ferratu najdete vzdušnou čarou naproti zdejšímu zámku, ale musíte se dostat přes řeku. Což není problém. Odměnou vám budou výhledy na město a řeku Labe.

Co je via ferrata
Bavíme se o zpravidla horské skalní cestě, která je jištěná lany a stupačkami, lanovými nebo železnými žebříky, případně dalšími prvky. Zkrátka terén je zabezpečený, abychom i my, kdo nejsme horolezci, dokázali vylézt na vrchol. Také naše ferraty se označují stupněm obtížnosti, velkými písmeny. Nejjednodušší je A, nejnáročnější E, případně F.

Kočičí kameny v Jizerských horách

V tomto případě budete zdolávat žulovou skálu nedaleko obce Bílý Potok, nebo se sem vydejte z Lázní Libverda. Po pokoření ferraty dlouhé asi 70 metrů se dostanete na skalní vyhlídku. A pak to vezměte po vytesaných schodech zase dolů.

Když už tady budete, přidejte ještě jeden zážitek. Nádherný pohled se vám naskytne ze skály Ořešník nad městem Hejnice. A dost možná, že půjde o nejkrásnější výhled ze skály, jaký u nás kdy zažijete. Představte si, že skalní schody se tesaly už koncem 19. století! Spočítejte, zda jich je opravdu osmadvacet.

Pokoříte sopku?

Slánská hora ve městě Slaný je skutečně sopka, ale vyhaslá. Však se také zdejší ferrata prezentuje jako jediná cesta tohoto typu u nás na čedičovém podkladu. Můžete si vybrat ze sedmi cest, jak se dostat nahoru, adrenalin slibuje také „výšlap“ využívající lanové mosty. A kdo si netroufá na ferratu, dojde na Slánskou horu naučnou stezkou, měří asi 3 kilometry a začíná ve městě v ulici Pod Horou.

Posilovna pro nohy

Asi dva kilometry od obce Jetřichovice se nachází pískovcová Mariina skála (Mariina vyhlídka). Skále se dříve říkalo Velký Ostrý, ale v 19. století se přejmenovala na počest manželky majitele zdejšího panství, kněžny Marie Anny Kinské. Počítejte ale s tím, že až se dostanete pod vyhlídku, ještě musíte zdolat kolem 250 schodů. Pak se buď vraťte zpátky, nebo pokračujte na Vilemíninu stěnu a ještě na vyhlídku Rudolfův kámen (asi 170 schodů).

Romantika na Berounsku

Hlavními magnety obce Svatý Jan pod Skalou je poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele s jeskyní sv. Ivana. A rovněž zdejší vyhlídka Kříž na skále. Půjdete naučnou stezkou Svatojánský okruh. Až se dostatečně pokocháte, nemusíte se hned vracet dolů, vezměte to k Solvayovým lomům. Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu je vlastně skanzenem v přírodě. A pozor, občas tu jezdí i parní lokomotiva Bronhilda!

Zdroj: viaferraty.cz, Svatý Jan pod Skalou, Via ferrata Děčín, Kladensko-Slánsko