Struna, nebo kotouč?

Vyžínače i křovinořezy mohou pracovat s různými nástavci. Vynechme to, že některé z nich si mohou připnout k čelu stroje třeba vyvětvovací pilu. Nás zajímá trávník. Trávu tak můžete sekat buď takzvanou strunou, nebo kotoučem.

Struna je plastová nebo kompozitová tkanice, kterou si jednoduše navinete do hlavy, připevněné k čelu stroje. Vyčnívající struna svou hybností stvol trávy urazí. Téma, zda využívat kulatou, čtverhrannou, nebo trojúhelníkovou strunu, je obvyklé pro mnoho hospodských večerů. Výsledek je zatím nerozhodný. Pokud se potýkáte s vyšší trávou, je lepší pořídit si kotouč.

Základní verze má dva velké zuby. Čím víc zubů, tím větší a pevnější rostliny můžete odřezávat. Skutečné pilové kotouče si pak troufnou na křoviny, náletové dřeviny a dokonce i malé stromky.

Přenos výkonu

Jak jsme už řekli, přenos výkonu se děje buď ohebnou hřídelí, nebo její pevnou verzí. Ohebná hřídel v malých a málo výkonných strojích vlastně plní funkci i pružného členu, takže náhlé zastavení třeba o vykopnutý drn neznamená pro motor žádný větší problém. Bohužel pružnost znamená také malé výkony přímo na žací hlavě a také nižší životnost.

Pevná hřídel je těžká, na chod tvrdá, ale výkony přenáší výrazně lépe. Hřídele by měly být uloženy v kuličkových ložiscích a ne v kluzných. Také je dobré pamatovat na to, že žací hlava s převodem se musí pravidelně čistit a mazat. Některé stroje jsou i rozebíratelné, hřídel je tedy ve dvou kusech, aby se mohl křovinořez složit a lépe převážet. Čím větší průměr hřídele (až 30 mm), tím je stroj robustnější, stabilnější a také těžší.

Madlo, nebo rohy?

Celý stroj musíte pořádně držet. Pevně a přitom s ním musíte být neustále v pohybu. Stejně jako s klasickou kosou. Místo pro držení tak musí být pevné, ve více směrech nastavitelné a hlavně ergonomické. Vyžínače si vystačí s hrazdou v těžišti stroje a madlem na těle hřídele. Zde pak je i dvojice tlačítek (spouštěč i pojistka).

Se zvyšujícím se výkonem instalují výrobci ke strojům madla, kterým se podle vzhledu říká rohy. Ke křovinořezu se připojí popruhy, které přenesou hlavní část váhy na ramena. Klasický popruh přes rameno je určen spíš velmi lehkým strojům. My spíš doporučujeme klasické popruhy na ramena, které jsou vlastně jako u batohu. K nim se pak zavěsí křovinořez přes karabinu. Madla mohou být symetrická nebo asymetrická. Ta druhá jsou pohodlnější, protože člověk má stroj zavěšený na boku, tudíž jedna strana by měla být kratší.

Většina křovinořezů s madly je vybavena i silentblokem, což je vlastně pružné uložení hřídele v jakémsi pouzdře. Teprve pouzdro je pak zavěšeno na postroji a na pouzdře jsou i madla. Vibrace a rázy jsou proto výrazně omezeny a pro dlouhou práci je to neocenitelný pomocník.

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada 6/16