Lidé často řeší, z čeho je nábytek vyrobený, a to je samozřejmě správný postup. Zatímco design je patrný okamžitě, v dnešní době imitace mnoha materiálů musíte vědět, co si vlastně pořizujete. Ne vždy je to poznat na první pohled, tak jsou dokonalé. Kromě toho však zvažte, zda bude nábytek stát na nožičkách, nebo ho zavěsíte na zeď. Varianta postavení na zem, tedy bez nožiček, není ideální. V koupelně se nikdy nedá stoprocentně vyloučit malá potopa, ať už díky nehodě s pračkou nebo třeba při sprchování bez zástěny. A i ten nejkvalitnější nábytek se vlivem přímého dlouhodobého kontaktu s vodou může poničit.

(Ne)výhody závěsného nábytku

Proč skříňky kotvit do zdi? Je to praktické i estetické. „Závěsný nábytek je díky svému jednoduchému a odlehčenému vzhledu trendem posledních let. Odpadá u něj složitější vytírání kolem nosných nožiček a navíc představuje efektivní řešení, jak koupelnu opticky zvětšit,“ uvádí Petr Blažek, generální ředitel společnosti Dřevojas.
Nicméně v některých případech to není technicky možné, nebo alespoň ne hned. Pokud má koupelna příčky ze sádrokartonu, chybí jim potřebná nosnost k ukotvení nábytku. Pak se musí místo, kde má viset skříňka, nejprve vyztužit, například kovovým rámem nebo dřevěnými trámy. Závěsný nábytek však nelze vůbec kotvit do místa, kde je zabudované stavební pouzdro. Dnes jde už o běžnou věc, posuvné dveře zasouvající se do zdi šetří prostor, proto si je pořizuje mnoho domácností. „Kapsa stavebního pouzdra, do které zajíždí dveřní křídlo a které nahrazuje část příčky, je pouze omítnutá, nebo v případě SDK příček opláštěná sádrokartonem. Prostor v ní musí zůstat volný pro dveře, a proto na ni nelze kotvit žádný nábytek. Ani poličky,“ upozorňuje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE.

Plusy a minusy nábytku na nožičkách

Pokud stěny koupelny nábytek neunesou, nebo se vám nechce do stavebních úprav, „usaďte“ ho na nožičky. Opět jde o opticky příjemné řešení, takový nábytek odlehčuje prostor, nepůsobí mohutně. Při nákupu se ještě ptejte, z jakého materiálu se podpora skříněk vyrobila. Praktičtější se jeví kovové nožičky. Nicméně dnes je hodně populární dřevo a třeba u nábytku evokujícího selský styl by mohly kovové nožičky působit nepatřičně. Pak pečlivě vybírejte samotnou dřevinu (tvrdé jsou odolnější) a jejich speciální voděodolnou úpravu.
Jaká je optimální výška podpory? „Nábytek, který je alespoň 10 centimetrů vysoko, neohrozí mokrá podlaha a také lépe vyhovuje ergonomii,“ říká Petr Blažek z Dřevojasu. A snáze pod ním vytřete. Ještě byste ho měli umístit dál od vany či sprchového koutu, abyste ho nevystavovali opakovanému přímému kontaktu s vodou, což by se mohlo podepsat na zkrácení jeho životnosti.

Rada navíc: jak vyřešit Achillovu patu

Problematické místo nábytku používaného ve vlhkém prostředí a vůbec v místech kontaktu s vodou představují jeho hrany. Na co myslet, aby vás časem nepřekvapilo jejich odchlipování? „V dnešní době by mělo být běžným standardem lepení hran koupelnového nábytku PUR lepidly, která jsou odolná vůči vlhku a teplu až 100 °C, a zajišťují tak jeho dlouhou výdrž. Navíc mezi hranou a plochou dvířek vzniká subtilní, téměř neviditelná spára, do které se nezanášejí nečistoty,“ uvádí Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea.

Teď už jen zbývá vybrat materiál, můžete mít nejen dřevo, ale také například akrylát, laminát, lamino, používá se rovněž fólie či lakovaný povrch. V každé skupině najdete i nějaké vychytávky, které přispívají k větší odolnosti, praktičnosti a také životnosti. Ale o tom si povíme zase někdy příště.