V listopadu se na zahradě pomalu rozloučíme s většinou okrasných květin, ačkoliv se ještě můžeme setkat s posledními květy chryzantém, jiřinek a příležitostně také s vřesy či šafrány. Nastává čas posledních větších prací na zahradě, kdy je potřeba celou zahradu kvalitně zazimovat, abyste se na jaře opět mohli těšit z krásné zahrady bez ztrát a škod. Co je třeba udělat?

Péče o trávník

Pravidelně odstraňujte spadané listí, to by na trávníku rozhodně nemělo dlouho ležet. Po důkladném shrabání váš trávník ještě naposledy před zimou posekejte, vhodné je nesekat příliš nízko a ponechat výšku trávy okolo čtyř centimetrů, aby došlo k vytvoření přirozené ochrany před mrazem.

Nezapomeňte na provzdušnění trávníku

Pokud máte menší travnatou plochu, postačí vám speciální vertikutační hrábě, na větší plochu je vhodnější motorový vertikutátor. Po provzdušnění ošetřete váš trávník vhodným hnojivem, které by mělo před zimou obsahovat více draslíku.

Díky němu bude váš travní porost odolnější proti mrazu i chorobám a na jaře zhoustne a zesílí. Následovat by měla vydatná zálivka, aby se hnojivo správně rozpustilo a dostalo se až ke kořenům.

Zdroj: Youtube

Péče o ovocné stromy v listopadu

Ovocným keřům a stromům v listopadu řádně prokypřete, případně zryjte půdu kolem kořenů, kterou následně prohnojte a po hnojení vydatně zalijte. Nejvíce hnojiva si žádají angrešty, rybízy, jahodníky i vinná réva, méně pak malinové a ostružinové keře.

Pokud není vaše zahrada oplocena, poskytněte ovocným stromům a keřům dostatečnou ochranu před okusem lesní zvěře. Kmeny stromů obalte pletivem, případně je ošetřete vhodnými chemickými přípravky.

Péče o zeleninovou zahradu

Zeleninová zahrada v listopadu má stále co nabídnout, a tak je ještě možné sklízet pórek, kadeřávek nebo růžičkovou kapustu. Na záhonech ponechejte čínské zelí, tomu totiž teploty pod nulou nevadí. Česnek, cibuli a špenát však raději chraňte a zakryjte je netkanou textilií proti nízkým teplotám. Pokud ještě nemáte zasetou mrkev, cibuli nebo petržel, na nic nečekejte, ať máte hned zjara čerstvou zeleninu.

Zazimování jezírka

Na zimu je třeba připravit i zahradní jezírko. Bezpečné přezimování rybám i rostlinám zajistí dostatečná hloubka. Některé tropické, teplomilné vodní rostliny, které přes léto jezírka zdobí a prospívají, je ale třeba přemístit domů. Patří mezi ně například choulostivý vodní hyacint tokozelka, který potřebuje k zimování specifické podmínky.

Zdroj: ireceptar.cz, zahrada.cz