To, že byste měli používat sprchu místo vany, zalévat kytky dešťovou vodou nebo si pořídit úsporné žárovky, už jistě víte. I proto si tyto tipy necháme na jindy. Dnes pro vás máme tipy na spoustu malých, ale efektivních změn, díky nimž ušetříte.

Vaše finance musíte mít pod dohledem

Chcete ušetřit? Pak nemohou být součástí vašeho rozpočtu díry, jimiž se peníze valí ven téměř samy. Ušetřit můžete i na takové maličkosti, že budete všechny své účty platit včas. Vyhnete se tak zbytečným pokutám a úrokům z prodlení.

Chcete další tipy? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Pokud máte hypotéku nebo víc úvěrů, můžete se poohlédnout po možnosti konsolidace půjček nebo refinancování hypotéky. Je možné, že narazíte na výhodnější nabídku.

Zkontrolovat můžete i všechny své stávající smlouvy, jako jsou pojištění automobilu a domácnosti, životní pojištění a podobně.

Pokud chcete opravdu ušetřit, měli byste si sestavit také rodinný rozpočet. Během pár měsíců zjistíte, kde utrácíte víc, než je vám milé. S lepším hospodařením vám může pomoci rozdělení výdajů podle procent. O tom se můžete dočíst v našem článku Jak sestavit rodinný rozpočet.

Posviťte si na služby

Ušetřit můžete nejen při svícení úspornými žárovkami, ale i tím, že si posvítíte na dodavatele služeb. Využijte některý z internetových srovnávačů – třeba najdete levnějšího poskytovatele elektřiny či plynu.

Pokud odebíráte služby, které vůbec nevyužíváte (nějaký časopis, streamovací služba), pak toto předplatné zrušte. Některá předplatná lze sdílet s více osobami a o náklady se můžete podělit. Ušetřit můžete i u tarifu za telefon. Hodně poskytovatelů vám sníží cenu, když budete chtít přejít ke konkurenci.

Nenakupujte zbytečnosti

Víme, že se to někdy snadno říká a hůř dělá. Přesto nelze ušetřit, když budete kupovat zbytečnosti. Za zábavou nemusíte vyrážet jen na místa, kde utratíte spoustu peněz za vstup. Stejně tak hračky pro děti nemusíte kupovat stále jen nové. Pokud máte v rodině více věcí, hračky a podobné nezbytnosti mohou kolovat.

Využívejte slevové akce

Možná se vám nechce zařizovat si slevové kartičky ve všech obchodech, kde nakupujete. Věřte nám – vyplatí se to. Vždy je lepší nakoupit za zvýhodněnou než plnou cenu. Občas můžete dát přednost zboží v akci před tím, které v akci není. To ale neznamená nakupování zbytečností jen kvůli tomu, že „to bylo ve slevě“.

Vyzkoušejte výměnný obchod

Pokud bydlíte v bytu, asi toho moc nevymyslíte (pokud třeba nenabízíte služby typu účetnictví). Máte ale dům se zahradou, kde vám slepice nesou vejce? Pak je vyměňte za sousedova jablka a švestky. A když už budete plánovat výměnu, pozvěte své přátele pro jednou k vám domů – bude to levnější než běžná hospoda.

Topte správně

Topení si nastavte tak, abyste měli doma stálou teplotu. Když doma nebudete, může být lehce nižší, ale ne o moc. Tím, že budete neustále vytápět dům či byt, který vychladne, protopíte mnohem více, než kdybyste si doma udržovali přijatelnou teplotu po celou dobu.

Před radiátory nic nestavte – závěsy i nábytek brání teplu, aby se dostalo do prostoru. A vy pak topíte víc a víc. A zaplatíte víc a víc. Se zpříjemněním pocitového tepla vám může pomoci zvlhčovač vzduchu.

Myslete na izolaci domu a výměnu oken

Pokud chcete ušetřit výraznější částku, zamyslete se nad tím, zda váš dům nepotřebuje zateplit nebo vyměnit okna. S financováním vám může pomoci dotační program s názvem Oprav dům po babičce.

Náš tip: Podívejte se na aplikace, v nichž můžete sledovat své finance.

Ušetřete na nápojích

Zkuste si spočítat, kolik peněz utratíte na nákupech alkoholických, ale i nealkoholických nápojů. Nemluvě o kavárnách a restauracích. Stejně je to i s potravinami, které se objevují v košíku, protože vás zaujmou, ale nakonec je vyhodíte kvůli tomu, že jste je nestihli spotřebovat. Začněte nakupovat podle nákupního seznamu.

Lepší je nakupovat menší množství jídla víckrát za týden než jeden velký nákup za měsíc. Je větší šance, že spotřebujete vše, co nakoupíte.

Zkuste platit hotově

Poslední tip bude psychologického rázu. Pokud všude platíte kartou, zkuste to začít dělat v hotovosti. Dost lidí začne utrácet méně, když uvidí, jak jim bankovky mizí z peněženky přímo před očima.

Zdroj: ramseysolutions.com, nerdwallet.com, bettermoneyhabits.bankofamerica.com