Stručný souhrn z článku

  • Panela je tradiční sladidlo z cukrové třtiny, známé také jako rapadura.
  • Rozdíl mezi paneou a třtinovým cukrem spočívá v zpracování; panela zachovává více živin.
  • Panela je zdravější alternativou bílého cukru, ale stále obsahuje sacharózu.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

U nás se často prodává pod názvem panela, ale třeba v Brazílii je to rapadura a po světě se setkáte i s mnoha dalšími názvy. Aby se vám to nepletlo s třtinovým cukrem, prodejci prezentují panelu jako sušenou třtinovou šťávu.

Podívejte se na video, během pár minut uvidíte, jak se panela vyrábí:

Zdroj: Youtube

Super tráva

Cukrová třtina je vlastně mohutná víceletá tráva, která se pěstuje v tropech a subtropech. Napohled může připomínat bambus. Z ní se průmyslově vyrábí třtinový cukr. Ten přirozeně obsahuje i melasu, ale část melasy se při zpracování cukru odděluje. Kdežto panela se vyrábí starým tradičním postupem, během něhož se melasa neodděluje. A to je zásadní pro zdraví.

Jak vzniká? Z nařezané cukrové třtiny se vylisuje šťáva, která se zahřívá v kotlích při nižší teplotě, následně se zchladí. Vzniklé sladidlo, panela, se nalévá do velkých forem, pak se ještě podrtí, v sáčku vidíte sypké finále.

Tip pro zvídavé

Kdyby vás zajímala také výroba cukru z cukrové řepy, klikněte například sem. A kdybyste si mysleli, že rafinovaný je pouze cukr z cukrové řepy, vyvedeme vás z omylu. I třtinový cukr může být rafinovaný či částečně rafinovaný. Ale panela, která se vyrábí starou metodou, se nerafinuje.

Proč je zdravější


Při tradiční výrobě, šetrné k životnímu prostředí, si panela přirozeně zachová značné množství minerálních látek, vitaminů i bílkovin. Například jde o vitamin A, některé vitaminy B, vitamin C, D nebo třeba E, dále o vápník, železo, draslík, fosfor, hořčík.... Nabízí maximum živin z třtinové šťávy. Proto se jeví lepší alternativou než bílý cukr. Nicméně stále platí, že největší podíl v panele tvoří sacharóza, dietní tedy není.

Traduje se

Ve starověku se prý panela používala jako „čistič“ krve, na revmatické potíže či jako zdroj energie, vzpruha pro vyčerpaný organismus. To poslední lze "podepsat“ i dnes. Někteří alternativní terapeuti panelu doporučují také při nachlazení, má usnadňovat vykašlávání hlenů. Zkuste to třeba takto: dejte vařit vodu, panelu v ní rozpusťte a sladký nápoj osvěžte limetkou.

Jak ji používat v kuchyni

Tady rozdíl nenajdeme, používá se stejně jako bílý cukr. Třeba i na pečení vánočního cukroví. Díky její zajímavější vůni může sváteční pečení příjemně ozvláštnit. Nebo ji zkuste do nápojů, kam běžně dáváte bílý cukr.

Pozor na barvu

Panela má přirozeně nahnědlou (hnědozlatou) barvu, voní a chutná po karamelu. Ale více či méně hnědý může být i cukr z řepy, který je obohacený o třtinovou melasu, nebo dobarvovaný karamelem. Proto se vyplatí číst etikety na obalu sladkého produktu. Ať víte, co kupujete.

Zdroj: justpanela.com, bionebio.cz