Stručný souhrn z článku

  • Investování do konkrétních akcií vyžaduje porozumění akciovému trhu a výběr na základě specifických parametrů.
  • Důležité je investovat do známých firem, zvážit jejich velikost a dlouhodobý potenciál pro růst a stabilitu.
  • Také je klíčové sledovat zadluženost firmy, aby se minimalizovalo riziko investice.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Předtím, než se pustíte do investování do akcií, musíte si zjistit, jak akciový trh funguje. Dále budete potřebovat znát parametry, podle nichž budete vybírat konkrétní akcie, do nichž chcete investovat.

Investice do akcií je totiž složitější disciplínou. Zatímco vhodně zvolené podílové fondy jsou pro diverzifikaci portfolia vhodnější, při výběru konkrétní akcie volíte konkrétní firmu s konkrétními čísly a konkrétní historií.

Zdroj: Youtube

Co je akcie?

Nákupem akcie se stáváte vlastníkem části společnosti, do které jste investovali. Můžete se účastnit valné hromady, kde se rozhoduje o budoucím vývoji ve firmě. Pokud nakoupíte akcie, u kterých se vyplácejí dividendy, máte nárok na jejich výplatu.

Jak na výběr konkrétních akcií?

Ptáte se, co byste měli sledovat při investování do akcií? Ale nevíte, kde začít? Pak se podívejte na několik parametrů, které se vyplatí sledovat. Nezapomínejte však na to, že na škodu nebude ani hlubší studium, díky němuž pochopíte, jak akciový trh funguje.

Investujte do toho, co znáte a čemu rozumíte

Pokud se rozhodnete investovat do akcií konkrétní firmy, měli byste to dělat jen u firem, které znáte. Co daná společnost dělá, jakým způsobem vydělává peníze? Víte něco o business modelu dané společnosti?

Myslíte, že se společnosti bude dařit i po letech? Nezapomínejte na to, že investujete na dlouhou dobu, ne na pár dní.

Velikost firmy (společnosti)

Při investování do akcií se snažte zaměřit na větší firmy. Firma s miliardovým rozpočtem je lepší než firma, v níž se točí jen pár tisíc. Větší a úspěšné firmy mají funkční business model. Zatímco u malé firmy je velká pravděpodobnost, že se jí přestane dařit a zanikne, u větších společností je menší riziko krachu.

Samozřejmě je zde šance, že i malá firma poroste pomalu a stabilně. V začátcích je však lepší sázet na jistotu.

Růst by měl být stabilní

Při výběru se zaměřte na to, aby byl růst firmy stabilní a kontinuální. Ceny akcií dlouhodobě porostou jen v případě, že bude společnost schopná zvyšovat svůj výnos a návratnost.

Ačkoliv minulé výnosy nejsou zárukou budoucích výnosů, pokud firma v minulosti prokázala, že umí dlouhodobě zvyšovat své zisky, nejspíš to zvládne dělat i do budoucna.

Podívejte se na zadluženost firmy

Má firma, do které chcete investovat, velké dluhy? Pak je velká pravděpodobnost, že jí dluhy časem přerostou přes hlavu. I proto sledujte míru zadlužení firem. Podívejte se, kolik dluhů společnost má, a tuto hodnotu vydělte jejím majetkem.

Zdroj: international.schwab.com, fool.com

Související články