Vždy je třeba vybírat takovou klimatizaci, která nabídne optimální výkon v poměru k velikosti místnosti. Pokud pro velkou místnost zvolíme klimatizaci s příliš malým výkonem, dosáhneme tak spíše vyšší hlučnosti a spotřeby energie. Kýžené snížení teploty se ale nedočkáme.

Při výběru klimatizace je tak nutné sledovat výkon. Ten se nejčastěji uvádí v kilowattech (kW) nebo jednotkách zvaných BTU, britská tepelná jednotka - tradiční jednotka energie v angloamerické měrné soustavě. Platí, že 1 kW = 3 500 BTU/hod. Výrobce tak uvádí, pro jak velké prostory je konkrétní klimatizace určena. Obecně se pracuje s informací, že na jeden metr krychlový prostoru je potřeba výkon 30 wattů (W). Záleží však i na dalších parametrech. Větší výkon bude potřeba v místnostech s nedostatečnou izolací nebo velkými okny, do kterých většinu dne svítí slunce,“ doporučuje Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz.

Pokud se chystáte na nákup rozsáhlejšího a nákladnějšího řešení, nikoli jen menší přenosné klimatizace, je lepší se určitě poradit s odborníkem, který přijede přímo k vám, vše pečlivě změří a spočítá.

Typ klimatizace

V závislosti na velikosti prostoru a požadovaného výkonu je pak třeba vybrat správný typ klimatizace. Do menších místností mohou být dobrým řešením přenosné nebo nástěnné klimatizace bez venkovní jednotky. Ty bývají levnější a mnohem jednodušší na instalaci. Často nejsou ale tak výkonné, z tohoto důvodu se moc nehodí do rozsáhlejších nebo členitějších prostor.

Tam jsou výrazně vhodnější klimatizace s venkovní a vnitřní jednotkou. Jejich výhodou je, že k jedné venkovní jednotce můžete mít hned několik samostatně ovládaných vnitřních jednotek. To se vyplatí v případě, pokud chcete klimatizovat více místností.

Jak ušetřit při chlazení klimatizací?

Zdroj: Youtube

Spotřeba

„Důležitým faktorem při výběru klimatizace je logicky i její spotřeba. Orientaci vám usnadní energetický štítek, který musí mít každý spotřebič. I když u některých kategorií spotřebičů prošly energetické štítky proměnou a týkají se jich jednoduché kategorie A až G, u klimatizací se zatím stále pracuje s původním dělením: nejúspornější modely nesou označení A+++, zatímco ty nejméně úsporné jen A,“ říká Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz.

Očekávanou spotřebu potom spočítáme podle uvedeného příkonu a reálné doby provozu klimatizace. Vzorec pro výpočet roční spotřeby vypadá následovně: příkon × počet hodin provozu klimatizace v jednom dni × počet dnů, během kterých klimatizace běží.

Kolik stojí provoz klimatizace

Typ klimatizaceSpotřeba (příkon) za hodinu (v kW)Provoz klimatizace (počet hodin denně)Roční provoz klimatizace (počet dní v období od května do října)Roční spotřeba (za pět měsíců provozu), uvedeno v kWh
Mobilní klimatizace do místnosti s výkonem 2,6 kW Pořizovací cena: cca 5 000 Kč181501 200
Mobilní klimatizace do místnosti s výkonem 4,7 kW Pořizovací cena: cca 14 000 Kč281502 400
Nástěnná klimatizace bez venkovní jednotky s výkonem 1,8 kW Pořizovací cena: cca 35 000 Kč0,78150840
Nástěnná klimatizace bez venkovní jednotky s výkonem 2,6 kW Pořizovací cena: cca 46 000 Kč181501 200
Nástěnná klimatizace s jednou vnitřní a jednou venkovní jednotkou s výkonem 3,6 kW Pořizovací cena: cca 37 000 Kč1,581501 800

Výslednou roční spotřebu je pak třeba vynásobit vaší sazbou za elektřinu. Průměrná cena za 1 kWh se aktuálně pohybuje kolem 8 Kč, existují ale i mnohem výhodnější ceníky. Změnou dodavatele a výběrem příznivější nabídky můžete na jedné kWh ušetřit víc než korunu. Možná se to nezdá jako hodně, ale pokud sáhnete po klimatizaci s roční spotřebou kolem 5 MWh, změnou dodavatele byste mohli ušetřit přes 5 000 Kč za rok,“ vypočítává Lukáš Kaňok z Kalkulátor.cz.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Máte doma klimatizaci?

Ano, klimatizaci máme a rádi ji využíváme. 66 %
Ne, klimatizaci nemáme, ale uvažujeme o jejím pořízení. 26 %
Ne, klimatizaci nemáme a ani ji nepotřebujeme. 9 %

Návratnost je možná

Čím větší je roční spotřeba, tím víc můžete při výběru levnějšího dodavatele ušetřit. V některých případech se vám pak díky úspoře za pár let vrátí i pořizovací cena klimatizace, záleží ale samozřejmě na mnoha faktorech. S porovnáním a výběrem nejvýhodnější nabídky i následnou změnou dodavatele rádi pomohou odborníci z Kalkulátor.cz.
U výše uvedených klimatizací to může vypadat následovně:

Typ klimatizacePrůměrná cena za kWh v roce 2024Celková roční platba (za 5 měsíců provozu)Výhodnější cena za kWh v roce 2024Celková roční platba při výběru levnějšího dodavateleRoční úspora při změně dodavatele
Mobilní klimatizace do místnosti s výkonem 2,6 kW Pořizovací cena: cca 5 000 Kč8 Kč9 600 Kč6,80 Kč8 160 Kč1 440 Kč
Mobilní klimatizace do místnosti s výkonem 4,7 kW Pořizovací cena: cca 14 000 Kč8 Kč19 200 Kč6,80 Kč16 320 Kč2 880 Kč
Nástěnná klimatizace bez venkovní jednotky s výkonem 1,8 kW Pořizovací cena: cca 35 000 Kč8 Kč6 720 Kč6,80 Kč5 712 Kč1 008 Kč
Nástěnná klimatizace bez venkovní jednotky s výkonem 2,6 kW Pořizovací cena: cca 46 000 Kč8 Kč9 600 Kč6,80 Kč8 160 Kč1 440 Kč
Nástěnná klimatizace s jednou vnitřní a jednou venkovní jednotkou s výkonem 3,6 kWP Pořizovací cena: cca 37 000 Kč8 Kč14 400 Kč6,80 Kč12 240 Kč2 160 Kč

Pořizovací cena

Do výběru v poslední řadě promlouvá samozřejmě také pořizovací cena klimatizace. Mít klimatizaci s optimálním výkonem a nejnižší možnou spotřebou je samozřejmě ideální řešení. Ve výsledku ale může být taková klimatizace tak drahá, že se ji vůbec nevyplatí pořizovat.

Je proto třeba hledat nejlepší poměr ceny a výkonu, a to na míru pro vaše obytné prostory. S tím vám opět pomohou odborníci, kteří se instalacemi klimatizací zabývají. Informovat se můžete i u prodejců nebo v diskusích a recenzích od zákazníků.

Související články