Stručný souhrn z článku:

  • V článku jsou řešeny běžné problémy s fotovoltaickými panely, jako je nevhodné umístění, rozdíly v barvě a výběr střídače.
  • Při instalaci FV panelů je klíčové správné umístění a orientace pro optimální výkon, a při problémech je doporučeno konzultovat odborníka.
  • Asymetrický střídač je efektivnější než symetrický, jelikož dokáže lépe přizpůsobit výkon elektrárny aktuální spotřebě jednotlivých fází.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Do redakční pošty nám dorazilo několik dotazů čtenářů, kteří se setkali s problémy s různými zakoupenými fotovoltaickými panely, nebo potřebovali poradit s výběrem některých částí fotovoltaické elektrárny. Podívejte se na otázky čtenářů, u kterých bohužel chybělo přesné označení výrobku, výrobce, popis záruky nebo servisních služeb (jsou přepsány z pošty tak, jak byly položeny). Při hledání odpovědí jsme se tedy nemohli obrátit přímo k výrobci, ale využili jsme možnosti získat odpověď od společnosti, která má s dodávkami a instalací FVE bohaté zkušenosti. Na položené otázky odpovídal Pavel Matějovič, provozní ředitel firmy Schlieger.

1. Zdravím. Koupil jsem 7 kusů FV panelů 410w a mám je zatím provizorně zapojené a opřené o jižní fasádu rodinného domu a zkouším pouze stejnosměrný proud na žárovkách a vařiči. Moc tomu nerozumím a měl jsem představu, že 7*410 wattů je maximálně 2800 wattů, ale i při slunném odpoledni se mi na plno rozsvítí jen 200wattová žárovka. Součtové napětí souhlasí a je 215 voltů a proud jsem neměřil. Dělám někde chybu? 

Dobrý den, panely opřené takto o zeď svoji funkci plnit ani nemohou. K tomu, aby podávaly výkon, musí jejich instalace splňovat tři základní parametry. Těmi jsou okolní teplota, úhel, pod kterým jsou panely vystaveny slunečnímu záření, a orientace střechy. Popisované umístění bohužel nesplňuje ani jeden z nich. Doporučuji oslovit odborníka ve vašem okolí, který by vám s projektem i v této fázi uměl pomoci. V rámci dotačního programu NZÚ byla např. zřízena nezávislá krajská pracoviště, jejich seznam naleznete zde.

Obecně platí, že projekt na fotovoltaickou elektrárnu je třeba řešit pro každou nemovitost individuálně. My ve Schliegeru proto jezdíme nejdříve na osobní prohlídku, abychom ho navrhovali se znalostí specifických potřeb domu i jeho obyvatel.

2. Dobrý den, mám právě dodělanou FVE a některé panely mají jinou barvu při ranní rose anebo při změně počasí. Nikde jsem nenašel, čím by to mohlo být. Budu rád za jakoukoliv radu a odpověď. Děkuji J. Z.

Dobrý den, podle toho, co popisujete, se nejpravděpodobněji jedná o chybu z výroby nebo případně jinou teplotu těchto konkrétních panelů. Možné je i to, že jde o kombinaci obou faktorů, které by ale na funkci panelů neměly mít žádný vliv. Případně samozřejmě doporučujeme konzultovat jakékoli obtíže se společností, která vám FVE instalovala, a má o ní tím pádem nejvíce informací. Se svými klienty to řešíme stejně.

3. Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jaký střídač k FV elektrárně mám pořídit? Respektive asymetrický je dražší, tak by mě zajímalo, v čem jsou jeho výhody?

Střídač má obecně zásadní vliv na návratnost investice do fotovoltaiky a asymetrický střídač je výrazně efektivnější než levnější symetrický. Rozdíl je v principu jejich fungování. Symetrický střídač rozděluje výkon rovnoměrně (symetricky) do všech tří fází bez ohledu na to, jakou máte na konkrétní fázi aktuální spotřebu. Asymetrický střídač (např. nový asymetrický střídač SCHLIEGER ASYMO HYBRID dokáže generovat do jedné fáze až 50 % celkově vyrobené energie z FVE) dokáže rozdělit výkon do jednotlivých fází nerovnoměrně (asymetricky).

Pro příklad řekněme, že vaše elektrárna vyrábí 3 kWh a aktuální spotřeba je na fázích následující:
 1. fáze - 1,5 kWh, 2. fáze - 0,9 kWh, 3. fáze - 0,6 kWh.

Asymetrický střídač rozdělí vyrobený výkon přesně podle potřeby, tedy 1,5 + 0,9 + 0,6 kWh. Symetrický proti tomu pošle do každé fáze stejný výkon, tedy 1 + 1 + 1 kWh. Ve výsledku u symetrického střídače vám na 1. fázi chybí 0,5 kWh a tu musíte odebrat ze sítě, naopak zbývající dvě fáze do sítě odevzdají celkový přebytek 0,5 kWh (0,1 + 0,4 kWh). Asymetrický střídač tedy dokonale využije výkon vaší elektrárny. Se symetrickým byste v tomto případě zaplatil ještě za odběr ze sítě, protože i kdybyste prodal přebytek, cena, za kterou nakoupíte, bude vyšší, než za jakou prodáte.  

Zdroj: Dům&Zahrada, Schlieger