Leckde byly na začátku dubna plně rozkvetlé ovocné stromy i keře, případně už dokonce měly malé plůdky. Příroda byla díky teplejšímu konci zimy o pár týdnů napřed, jenže dubnové proměnlivé počasí na to příliš nehledělo a mnoho rostlin spálilo. Pokud ale nejsou rostliny spálené úplně, lze rostliny poškozené mrazem zachránit. 

Dopřejte jim zálivku

Zalévání zamrzlé půdy může poškození rostlin ještě zhoršit. Proto je důležité počkat, až půda zcela roztaje. Tento krok zamezí dalšímu poškození kořenového systému rostlin.

Chraňte rostliny před dalším mrazem

Pokud budou podle předpovědi následovat ještě další mrazy, je nezbytné chránit rostliny pomocí netkané textilie nebo speciální ochranné fólie, které pomáhají udržet teplo. Nezapomeňte je ale ve dne sundávat, aby rostliny nebyly přehřáté a mohly dýchat. 

Poškozené části prořežte

Poškozené a mrtvé části rostlin by měly být odstraněny. Odumřelé stonky ořežte celé. U živých stonků však stačí seříznout pouze poškozená místa, protože ta se po návratu teplých dnů bez mrazů obnoví a nakonec znovu vyrostou.

U rostlin s měkkými stonky, které utrpěly poranění mrazem, bude možná nutný okamžitý zákrok v podobě seříznutí, protože jejich stonky jsou mnohem náchylnější k hnilobě. 

S prořezáváním počkejte, až bude skutečně teplo. Kdybyste odumřelé části odstranili a pak by nastaly další mrazy, seberete jim tím ochranu. 

Podívejte se, jak správně chránit rostliny před mrazem, níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Dodejte jim výživu

Aplikace hnojiv bohatých na fosfor a draslík může výrazně pomoci rostlinám zotavit se z poškození. Tyto živiny podporují zdravý růst kořenů a pomáhají obnovit poškozené tkáně.

Pozor na škůdce a nemoci

Rostliny oslabené mrazem jsou více náchylné k infekcím a škůdcům. Pravidelná kontrola a včasná aplikace vhodných fungicidů nebo pesticidů může předejít dalším problémům.

Vyhodnocení situace

Někdy je poškození tak rozsáhlé, že je nejlepší rostlinu odstranit. Pokud rostlina neukazuje známky zotavení i po několika týdnech péče, může být vhodné ji nahradit novou.

Zotavení rostlin po mrazech vyžaduje trpělivost a důslednou péči. S těmito kroky můžete svým rostlinám poskytnout nejlepší šanci na obnovu a zajistit, že vaše zahrada bude opět prosperovat. Pamatujte, že prevence je klíčová, takže sledujte počasí a buďte připraveni chránit své rostliny před neočekávanými mrazíky.

Zdroj: kup-kytici.cz, izahradkar.cz

Související články