Léto ve stínu

Tvůj Dům

Autor: Thinkstockphotos.com

Venkovní teploty už letos několikrát vyšplhaly k 30 °C a my si teplé slunečné dny užíváme beze zbytku. Jenže horko je někdy tak namáhavé, že se alespoň na chvíli zatoužíme schovat do příjemného stínu.

Vytvořit si ho můžeme pod širým nebem na terase, balkoně, ale i doma. Vhodnou zábranou téměř znemožníme jak vniknutí tepelného záření, takže tu i bez klimatizace bude docela příjemně, tak i vstup nezvanému návštěvníkovi.

Nutný základ

Tvůj Dům

Autor: Thinkstockphotos.com

V momentě, kdy vybíráme zastínění oken (exteriérová nebo interiérová), měli bychom pamatovat na stálobarevnost materiálu. Tehdy mu přímé sluneční záření nebude škodit a může být vystaven každodenním paprskům. Pohlcování světelného záření je samozřejmostí, oceníme také absorpci tepla a tlumení hluku. Vhodná je antistatická úprava, která zajišťuje snadnější údržbu, a samozřejmě netřepivé konce. To vše ruku v ruce s celkovým pojetím interiéru. Materiál by měl barevně a vzorem odpovídat jeho zařízení, tehdy bude příjemným doplňujícím artefaktem domova.

ČTĚTE TAKÉ:

Pohoda na slunci

Nejčastější venkovní zábranou proti slunci jsou výsuvné markýzy. Používáme je obvykle na terasách, balkonech a nad sezením v blízkosti rodinného domu, plní tu zároveň funkci slunečníku i deštníku. Proto se šijí ze speciálních textilií, které kromě standardních vlastností musí být opatřeny vodě odolnou a protiplísňovou úpravou. Vyráběny jsou na rozměr dodaný zákazníkem, ovládají se mechanicky pomocí řetízku nebo dálkovým elektrickým ovladačem, luxusnější typy jsou doplněny o vlastní „rozum“. Ten myslí za uživatele, a tak jakmile vysvitne slunce, markýza se sama vysune, v dešti se naopak schová.

Venkovní zábrana

Před nežádoucím teplem se můžeme zvenku chránit žaluziemi, které se zejména v jižních zemích (Itálie, Španělsko atd.) používají naprosto běžně. A tak kdykoliv jedete tamními městy, vidíte zvenku téměř uzavřené domy, které sice působí osamoceně a nevlídně, zato uvnitř je příjemné klima. Venkovní rolety mají tradici i v naší zemi, vedle původních materiálů (dřevo) jsou nabízeny z plastu nebo hliníku. Ovládají se mechanicky nebo elektricky. K jejich prvotnímu účelu, tedy zastínit interiér, můžeme připočíst ještě bezpečnost. Většina typů totiž zároveň tvoří mechanickou zábranu před vniknutím zloděje.

K venkovnímu zastínění už tradičně patří klasické dřevěné okenice, které navíc v zimním období fungují jako tepelná izolace. Současná doba těmto vděčným okenním doplňkům přeje, k dostání jsou s překrásným kováním a jak jinak než v bohaté škále odstínů.

Interiérové zastínění

Tvůj Dům

Autor: Thinkstockphotos.com

Proti slunečnímu i tepelnému záření se můžeme samozřejmě bránit také z domova. Těžké závěsy dávno vystřídaly lehčí materiály, které díky novým technologiím nepropouštějí dovnitř světlo a fungují jako tepelná izolace. V poslední době se stále více těší oblibě běžné textilní rolety, které mohou být i plisované, do moderních interiérů architekti rádi používají římské rolety. Roleta je rozdělená na několik pravidelných horizontálních dílů, které lze nezávisle na sobě shrnovat či stahovat.

Dalším velmi rozšířeným zastíněním jsou žaluzie. V domovech se nejčastěji instaluje tzv. horizontální provedení, které se vyrábí přímo na míru oken. Existují textilní, hliníkové nebo dřevěné žaluzie, v nejrůznějších rozměrech a v široké škále barev.

Méně vyhledávané pro domácí užití je vertikální provedení žaluzií, které známe nejčastěji z veřejných prostor a kanceláří. Ale i doma, jsou-li vybrány s citem, dokážou suplovat závěs či některé dělicí prvky. V běžném interiéru se nejčastěji používají textilní lamely, které by měly mít antistatickou úpravu a maximálně izolovat hluk.

Nezapomeňte:

Při instalaci dřevěných horizontálních žaluzií pamatujte na dostatek místa, abyste je mohli vytáhnout až nad okno. Dřevo odpradávna navozuje pohodovou atmosféru, v oknech navíc zvyšuje tepelnou izolaci.

Náš tip:

Na trhu je už několik let speciální látka nazvaná Screen. Tkaná je z jemných vláken pokrytých polyvinylchloridem. Přestože je materiál průhledný, podle hustoty tkaní může zachytit až 90 % slunečního tepla, přitom v místnosti je stále dostatek světla.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com

Komentáře

Načítám komentáře...