V jižní části Nizozemska zhruba 15 kilometrů od Rotterdamu leží vesnice Kinderdijk, kterou ročně navštíví tisíce turistů. Zdejší síť historických větrných mlýnů je totiž unikátní v mnoha ohledech. Tím prvním je počet – najdete jich tu totiž hned 19.
Jejich historie sahá až do poloviny 18. století, kdy zdejší region čelil častým a mohutným záplavám. Velká část Nizozemska se totiž nachází pod úrovní hladiny moře a k získání úrodné půdy vhodné k pěstování plodin bylo nutné plochu vysušit. A právě k tomu sloužily větrné mlýny.
Prohlídku mlýnů můžete absolvovat pěšky, na kole nebo si užít jedinečný výhled během plavby místním vodním autobusem:
Efektivní konstrukce
Všechny stavby mají na první pohled stejný design, ale během prohlídky zjistíte, že se v detailech odlišují a každý je něčím specifický. Mlýny jsou postaveny na dřevěných stožárech a mají vysokou věž s rotujícími lopatkami, které využívají sílu větru k přečerpání vody.
Přízemí sloužilo jako obytný prostor, v prvním a druhém patře se pak nacházejí stroje a zařízení potřebné k provozu mlýna. Většina mlýnů v současnosti patří soukromým vlastníkům. V roce 1997 byl unikátní komplex zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO jako symbol mimořádného přínosu obyvatel Nizozemska v oblasti technologie odvodňování krajiny.
Atrakce pro turisty
Soustava mlýnů byla postavena postupně v letech 1738-1760. Z mokřadů se s jejich pomocí podařilo vytvořit rozsáhlá úrodná pole. V plném provozu byly až do konce 2. světové války, v 50. letech je nahradila čerpací stanice. Funkční jsou i dnes, ale už pouze jako turistická atrakce a také v rámci workshopů, přednášek či speciálních akcí.
Dva z nich jsou zpřístupněny veřejnosti, takže můžete nahlédnout dovnitř, seznámit se s jejich technologií a udělat si obrázek o tom, jak mlynářské rodiny dříve žily. Část areálu je volně přístupná, pro vstup do mlýnů či na jízdu vodním autobusem budete potřebovat vstupenku. Cena se liší podle sezony, také o víkendu je dražší než ve všední den. Informace a aktuální ceník najdete na oficiální stránce.
Zdroj: kinderdijk.com, radiozurnal.rozhlas.cz, www.turistika.cz