Stručný souhrn z článku:

  • Karel Schwarzenberg, významná osobnost a člen starého šlechtického rodu, je spojován s řadou památek.
  • Schwarzenbergové, původem z Bavorska, se stali významným evropským rodem, ovlivňujícím dějiny v Českých zemích, Německu a Rakousku.
  • Mezi významné památky spojené s rodem Schwarzenbergů patří zámky a hrady jako Třeboň, Hluboká, Zvíkov, Orlík a Český Krumlov.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Ještě dnes se můžete poklonit památce Karla Schwarzenberga v kostele Panny Marie pod řetězem na pražské Malé Straně, od 12 do 22 hodin. Rozloučení se státními poctami pro zvané proběhne v sobotu v pražském chrámu sv. Víta, bude ho přenášet Česká televize.

A kdykoliv jindy? Na našeho nejpopulárnějšího šlechtice zavzpomínejte například na Orlíku, v Třeboni, na Hluboké, v Českém Krumlově, na Zvíkově nebo při procházce naučnou stezkou Schwarzenberský plavební kanál.

Besedy s Karlem Schwarzenbergem si užijeme už jen virtuálně, ale i tak za to stojí:

Zdroj: Youtube

Kde se vzali

Rod Schwarzenbergů původně pochází z Bavorska, za jejich první sídlo lze považovat pevnost Seinsheim. Na začátku 15. století koupil Erkinger ze Seinsheimu panství a hrad Schwarzenberg, od té doby až dodnes se u jeho potomků uvádí: ze Schwarzenbergu (nebo jen Schwarzenberg). V průběhu staletí se Schwarzenbergové stali významným evropským rodem, ovlivňujícím české, německé a rakouské dějiny.

Vítejte v Třeboni

S rodem Schwarzenbergů jsou spojené zejména jižní Čechy, startujeme v Třeboni. Zdejší renesanční zámek byl původně hradem, který na velkolepější šlechtické sídlo nechali přestavět Rožmberkové. V roce 1660 se novými majiteli stali Schwarzenbergové, kteří přidali barokní budovy a nechali přestavět západní křídlo. Chcete zajímavost? Ještě počátkem 20. století tady Schwarzenbergové slavili Vánoce. Prohlídkovou trasu věnovanou tomuto rodu si užijete také v prosinci.

Asi kilometr od zámku nedaleko rybníka Svět se nachází Schwarzenberská hrobka, postavená v 19. století v novogotickém stylu. Má otevřeno i v zimě, ale nespleťte se, ostatky knížete budou uložené do rodinné hrobky na Orlíku.

Unikátní Hluboká

Původně strážný hrad založený českými králi ve 13. století, posléze přebudovaný na renesanční zámek koupil Jan Adolf I. Schwarzenberg od španělských majitelů v roce 1661. Uplynulo asi dvě stě let a šlechtické sídlo se dočkalo přestavby v romantickém novogotickém slohu. Velkou inspirací pro tehdejšího majitele byl anglický královský palác ve Windsoru. Schwarzenbergové zde pobývali do roku 1939. A vy si můžete užít Hlubokou v rámci zimního prohlídkového okruhu do 17. 12. 2023.

Výlet na Zvíkov

Gotický královský hrad Zvíkov na skalnatém ostrohu nad soutokem Vltavy a Otavy patřil Přemyslovcům, v 18. století se stal majetkem Schwarzenbergů. Právě oni zachránili tento architektonický klenot před zkázou. Svého času tu pobýval i král český a císař římský Karel IV., který tu také nějakou dobu uchovával korunovační klenoty (než se dostavěl Karlštejn). Areál hradu je i v zimě, kdy nejsou prohlídky, přes den volně průchozí k přístavišti.
Zajímavost: Karel Schwarzenberg o hrad v rámci restitucí neusiloval, podle svých slov už měl „zřícenin na starosti víc než dost“.

Návrat na Orlík

Kdysi pevnost, pak gotický hrad, následně zámek, to je Orlík. Najdete ho ve stejnojmenné obci. Během staletí se poměrně často měnili nejen jeho majitelé, ale také architektura. Zejména po požárech. Velké stavební změny v renesančním duchu probíhaly v 16. století, kdy jej vlastnili Švamberkové. Schwarzenbergům patří od roku 1719. Počátkem 19. století zámek narostl o třetí patro, v polovině 19. století získal novogotické fasády v anglickém stylu. Současně se v zámeckém parku stavěla rodová hrobka.
V Čimelicích a na Orlíku Karel Schwarzenberg prožil dětství, tady také najde místo posledního odpočinku. Zámek si můžete prohlédnout zase od dubna 2024.

Vzpomínka na Český Krumlov

Hradozámecký areál v Českém Krumlově, který patří na Seznam světového dědictví UNESCO, nabízí teď v zimě až do 22. 12. výšlap na zámeckou věž a vstup do Hradního muzea s exponáty, jež vám připomenou jeho majitele. Původně gotický hrad založili ve 13. století páni z Krumlova. Pak ho asi 300 let vlastnili Rožmberkové, ti ho také proměnili na renesanční sídlo. Následně přišli Eggenbergové a od roku 1719 zámek patřil rodu Schwarzenbergů, kteří ho nechali velkolepě přestavět.
Náš tip: 18. ledna 2024 se ve zdejším kostele sv. Víta chystá slavnostní bohoslužba za Karla Schwarzenberga, včetně účasti Schwarzenberské granátnické gardy.

Zdroj: Národní památkový ústav, Česká televize