1. Hlávkový salát

Hlávkový salát můžete vysévat až do konce srpna. Sklízet ho tak budete v září nebo říjnu. Mezi odrůdy vhodné k výsevu do konce července patří Julek nebo Jupiter. V srpnu lze vysévat odrůdy Major, Lednický a Herm. Salát se vysévá do sponu 30 x 30 cm, vždy po několika semenech. Když rostlinky vyrostou, musí se svazky jednotit. Každá dospělá rostlina zabere dost místa, proto je lepší vysévat častěji a postupně, než nemít v zahradě salát kam dát.

2. Špenát

Se špenátem je to podobně jako s hlávkovým salátem. Když jej vysejete brzy z jara, sklidíte úrodu už v květnu. Pokud vysejete v srpnu, sklidíte na podzim. Špenát snese i chladnější stanoviště. Má rád humózní, zásaditou půdu s dostatkem dusíku, vydatnou zálivku a dobře přezimuje. Vysévá se přímo do řádků vzdálených od sebe 15 až 20 cm.

3. Pekingské a čínské zelí

Pekingské i čínské zelí patří mezi typické podzimní druhy zeleniny. Vyséváme je z přímého výsevu na dobře připravený záhon ve druhé půlce července, jelikož se již zkracuje den a rostlinám nehrozí vybíhání do květu. Výsev se provádí do řádků asi 40 cm od sebe a sazenice se poté jednotí na 30 až 40 cm. Oba druhy zelí vyžadují vydatnou zálivku. Pekingské a čínské zelí dobře odolává krátkodobým mrazíkům, ovšem přikrytí netkanou bílou textilií je lepší. 

Čtěte také

Rajčata na balkoně

Čtěte také

Jak mít balkonová rajčata obsypaná plody?

4. Mangold

Mangold není tak známá zelenina jako zelí, ale nabízí spoustu možností zpracování v kuchyni. Listy využíváme jako špenát a tvrdé tělo nahrazuje chřest. Nejoblíbenější je zelená odrůda Lucullus, prodávají se však i odrůdy červené a žluté. Mangold je nenáročná zelenina, rostliny jsou mohutné, pěstované ve sponu 30 x 20 cm. Vyžaduje mnoho vláhy, a pokud rostliny vysejeme v srpnu, dobře přezimují. 

5. Keříčkové fazole

Keříčkové fazole se pěstují častěji než tyčkové z toho důvodu, že nevyžadují oporu. Pokud chcete fazole sklízet celé léto, vysévejte je opakovaně v rozestupu asi tří týdnů, přičemž poslední výsevy jsou možné právě do konce června. Pro svůj růst vyžadují záhřevné, lehčí půdy s dostatkem živin. Před vyséváním fazolí je dobré semena na několik hodin namočit do vody. Zaséváme je po 3-5 semenech do 3 až 5 cm hlubokých důlků, do sponu 40 x 5 cm.

6. Brukvovitá zelenina

Z brukvovité zeleniny můžete v červnu i v létě vysévat bílou a černou ředkev, kedlubny, ředkvičky a salátovou řepu. Ředkev potřebuje humózní hlinitopísčitou půdu a dostatek vláhy, nikdy ji nehnojte přímo organickými hnojivy. Vysévat ji můžete v létě, a jelikož není náročná na teplo, tak i na podzim a ve vyšších polohách.

Řepu salátovou sklízíme v podobě malých bulviček, vhodných pro přímý konzum, do salátů a k zavařování. Vyséváme ji do řádků vzdálených od sebe 30 až 35 cm ve hnízdech. Po vzejití rostliny opět jednotíme. 

Ředkvičky můžete vysévat kontinuálně od předjaří až do srpna a postupně sklízet chutné plody. Konzumujeme je syrové, v salátech, pomazánkách, nakrájené na plátky, nasekané na jemno i v celku. Některé odrůdy mají ostrou, pálivou chuť, jiné zcela neutrální. Pokud ředkvičky příliš pálí, je příčina v nedostatku vody při růstu. 

Kedlubny jsou extrémně náročné na zálivku. V červenci vyséváme modře zbarvené odrůdy, na jaře odrůdy bílé. 

Zdroj: ceskestavby.cz, ireceptar.cz

Čtěte také

Čtěte také

Víte, že jahody jsou lék? Pomůžou vašemu mozku