Stále častějším jevem, který postihuje víc a víc lidí, je zadržování vody v těle. Objevuje se u osob, které mají nedostatek pohybu, užívají antikoncepci, nadměrně solí, nevhodně se stravují nebo příliš holdují cukru. Souviset může ale i s civilizačními chorobami a se stárnutím.

V těle se tento problém projevuje tak, že dochází ke zvýšení tělesné hmotnosti, narůstá objem břicha, těžknou a natékají nohy, člověk se nadměrně potí. Nepříjemné pocity mohou zmírnit byliny, které příznivě působí na odvodnění organismu. Na které se zaměřit?

1. Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je jednou z nejúčinnějších bylin na pročištění organismu a odvodnění. Užívá se především formou čaje. Ten připravíte tak, že vezmete jednu polévkovou lžíci sušené kopřivy (může být i čerstvá), zalijete čtvrt litrem horké vody a necháte louhovat asi patnáct minut. Čaj se pije ještě vlažný jedenkrát denně po dobu tří týdnů.

Co jíst při zavodnění

Na talíři by se vám v případě zavodnění měla často objevovat okurka, meloun, česnek, řapíkatý celer, brusinky anebo třeba vývar z libečku.

2. Pampeliška lékařská

Pampeliška lékařská je močopudná rostlina. Funguje jako efektivní přírodní diuretikum a přispívá k detoxikaci jater a stimuluje látkovou výměnu. Užívá se nadzemní část – listy, květy, ale také kořeny, které se sbírají brzy zjara nebo na podzim. Pampeliškové kořeny jsou silným prostředkem pro odvodnění organismu, ale zároveň mají řadu vitaminů a minerálních látek.

Zdroj: Youtube

3. Zelený ječmen

Mladý zelený ječmen také dokáže chránit tělo před zavodňováním. Tato obilnina dodá tělu důležité minerály jako vápník a železo a podpoří metabolismus. Navíc chrání tělo před překyselením, což je jeden z důvodů, kdy naše tělo zadržuje vodu.

4. Ostropestřec mariánský

Ostropestřec posiluje játra, jejichž špatná činnost má za následek otoky těla. Zařazením ostropestřce do stravovacího režimu, třeba formou oleje nebo čaje, se zlepší celkové fungování organismu.

5. Petržel

Petržel zlepšuje funkci ledvin, a tím dobré hospodaření s vodou v těle. Proto má smysl přidávat petržel do vývarů nebo si z ní připravovat odvar, který můžete pít v průběhu celého dne. Účinek petržele se umocňuje ve směsi s kopřivou dvoudomou a jalovcem. Stejné účinky jako petržel má i libeček.

Zdroj: magazinzahrada.cz, lekarna.cz