Líbí se vám více interiérových stylů a nedokážete se mezi nimi rozhodnout? V tom případě musíte zkusit eklektismus, je pro vás jako stvořený. Dokáže cestovat v čase a spojovat i zdánlivě nesourodé nábytkové kusy tak, aby vznikl oku lahodící výsledek.

Ale v kurzu je také boho styl. Jak se vám líbí?

Zdroj: Youtube

Odkud pochází

Původ základu slova eklektismus (eklekticismus) pochází z řečtiny a znamená „vybraný, výběr“. Proto budou eklektické interiéry vždycky výjimečné. Každý si totiž vybírá to nejlepší z různých interiérových stylů, které se mu líbí, a z předmětů, k nimž má určitý vztah.

Bez ohledu na dobu vzniku, napříč současností i minulostí. Nicméně idea výběru toho nejlepšího, co už někdo vymyslel či vytvořil, se výrazně prosadila v 19. století v architektuře.

Odborníci rozlišují tři etapy eklektismu: simultánní (stavby různých slohů umístěných vedle sebe, asi od roku 1830), syntetický (prvky různých slohů spojené v jedné stavbě, asi od 60. let 19. století) a formální (vylepšená syntéza slohově různorodých prvků, důraz na estetický výsledek, formy a tvary). A odtud byl už jen krok do interiéru.

Tipy pro začátečníky

Někteří lidé s eklektismem začnou, když zdědí po předcích nábytek, kterého se nechtějí vzdát. A zkoušejí propojovat vzájemně nesouvisející prvky, což si žádá zejména cit pro estetiku, aby nedošlo k "pouťovému" efektu. Jinak řečeno: začínejte s málem. Máte 4 možnosti, jak na to.

  • Spolehněte se na tři čtvrtiny jednoho interiérového stylu, k němuž přidáte zbývající čtvrtinu mixu.
  • Nebo zvolte jednu spojující barvu. Například v obýváku může jít o modrou použitou na zámecké lenošce, dále na keramické váze v duchu habánské fajáns či na retro obkladu poblíž.
  • Další možnost nabízí materiálový soulad, často se používá jeden typ dřevin.
  • Případně zkuste tvarové pojítko, nejsnáze se pracuje se zaoblením.

Zajímá vás

  • Která slavná výstava u nás zanechala výrazné stopy eklektismu až do dnešních dnů?
  • S čím nebo s kým se eklektismus nejčastěji spojuje, když je řeč o interiérech?
  • Co se dnes využívá více, jsou to historické originály, nebo moderní imitace nábytku a bytových doplňků?
  • A na co sází eklektické interiéry pro pokročilé?

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v listopadovém čísle časopisu DŮM & ZAHRADA, které vychází 19. října.

Zdroj: Dům & Zahrada