Před dvaceti lety měl hodinky, které dokázaly řídit auto a odpálit nálož, leda James Bond. Dnes na každém rohu potkáme někoho, kdo kroutí zápěstí do nepřirozeného úhlu, aby hodinkami zaplatil, přečetl si na nich SMS zprávy nebo pustil hudbu. A samozřejmě je zapíná, když se chystá na nějakou fyzickou aktivitu. Co všechno chytré hodinky dokážou?

Zdraví pod dohledem

Sledují náš tep, případně spánek, pokud je na noc neodkládáme, a propojené s mobilem nám pak hlásí, kolik a jak dobře jsme toho naspali a jestli jsme se náhodou příliš nerozčilovali. Rovněž monitorují, kolik kroků a kilometrů denně nachodíme a jak moc se při tom zapotíme. Některé typy umí hlídat kromě tepu také celkové srdeční zdraví nebo nasycení krve kyslíkem. Je ale důležité vědět, že jde pořád jen o jeden ukazatel – takže pokud nám pravidelně buší srdce, ovšem hodinky se tváří, že se nic neděje, není důvod odkládat návštěvu lékaře.

Místo mobilu

Většina chytrých hodinek je vybavená Wi-Fi nebo bluetooth připojením, což jim umožňuje propojení s jinými zařízeními. Některé jen ukazují, jestli nám náhodou někdo nevolá nebo nepíše, jiné modely fungují jako dvojník mobilu a můžeme z nich volat i posílat hlasové zprávy. Není proto nutné mobil hledat, máme ho neustále připnutý k zápěstí. Takže si můžeme snadno zavolat pomoc, když třeba upadneme v koupelně nebo si doma zabouchneme klíče. Navíc hodinky, které jsou s mobilem propojené, ho také dokážou najít. Stačí zapnout funkci a spárovaný mobil začne silně pípat.

Rychlé platby

Pokud jste zvyklí používat platební kartu i internetové bankovnictví, některé hodinky vám umožní jednoduché platby (takzvané NFT). Kartu je potřeba do hodinek přidat přes aplikaci v mobilním telefonu, její používání povolit právě v mobilní bance, a pak už ji využívat jako klasickou pevnou kartičku. Hodinky sice většinou nevyžadují PIN karty, zato po nás budou chtít speciální PIN právě pro svou aktivaci. Díky tomu jsou nejen platby chráněné proti zneužití.

Sledování polohy

Na první dobrou to může znít hrozně. Nechceme přece, aby si nás mohl jen tak někdo najít. Jenže totéž dělá každý mobilní telefon. A pokud se můžeme přesvědčit, kde jsou právě naše děti nebo vnoučata, případně sledují nás samotné a ověřují (většinou v kombinaci s monitorem srdečního tepu), že jsme v pořádku, může jít o velmi užitečnou funkci.

Zábava navíc

Poslouchání hudby (a spárování se sluchátky, třeba i pro telefonování), fotografování, hry. Kdo chce, najde v hodinkách i tohle. Některé navíc umí třeba vytvořit nákupní seznam, překládat světové jazyky, fungovat jako barometr nebo výškoměr, nemluvě o předpovědi počasí.

Kolik je hodin?

Jistě, to zvládnou každé hodinky. Ale milé je, že od sledování telefonu se zase začínáme dívat na zápěstí. Navíc jsou jako ukazatel pořád po ruce. A skutečnost, že si můžeme vybrat, jestli nám čas ukazují klasicky, nebo digitálně, a jaké údaje třeba ukazují zároveň, už je jen příjemný bonus.

Zdroj: časopis Receptář