Namnožit si broskvoň není zas tak nic složitého. A právě teď je na tuto činnost nejlepší doba. Vegetativní množení je výhodnější, protože si můžete zvolit vám blízkou odrůdu a nový stromek bude mít zaručené kvality. Broskvoně se množí očkováním, které je vhodné provést v době sklizně neboli v období druhé mízy. Odstřihněte si jednoduše roub a ostříhejte veškeré listy, které na něm jsou.

Výběr podnože

Pokud jste si nedopěstovali semenáčky z jarního výsevu pecek, nic se neděje. Určitě najdete v zahradě náhodou vyrostlý stromeček – semenáček, který použijete jako podnož. Právě teď v srpnu semenáčky intenzivně rostou, aniž by přišly o mízu. V případě, že je moc sucho, podnož několik dní před očkováním pečlivě zalévejte.

Zdroj: Youtube

Dnes je možné zakoupit i podnože vypěstované v zahraničí. Podnože vybírejte podle kvality podmínek, ve kterých bude strom růst. Konkrétně podle chemických a fyzikálních vlastností půdy. Důležité mohou být také nároky na mrazuvzdornost a teplotu. I kompatibilnost je různá, jelikož podnož nemusí být nutně broskvoň, ale lze použít i slivoň. Podnože čelí různě i nemocem a škůdcům.

Jak správně očkovat

Očkuje se tzv. čipem, kdy na podnoži seříznete část kůry a k tomuto místu pečlivě přiložíte stejným způsobem připravené očko. Vše pak celé převážete igelitovou páskou. Zhruba po měsíci očko přiroste a pásku byste měli odebrat. Takto očkovaný stromek dejte na zimu do sklepa, kde dobře přezimuje. Na jaře v době rašení ustřihněte asi 3 milimetry nad očkem původní větvičku a místo ošetřete voskem. Nová broskvoň by měla začít plodit zhruba po třech letech. Vypěstovat si nový stromek z pecky lze také, nicméně nelze zaručit jeho kvalitu a schopnost plodit.

Zdroj: ireceptar.cz, vseozahrade.eu