Na podzim můžete u mnoha pokojovek pozorovat zvýšené opadávání listů, žloutnutí, výskyt škůdců a další neduhy. Proto je dobré na podzim udělat u všech pokojových rostlin preventivní prohlídku. Zjistěte, zda nemají škůdce, ostříhejte u všech rostlin zažloutlé listy, které zbytečně berou rostlině energii, a pokud máte pokojové rostliny, které ještě dokvétají, zbytky květů po odkvětu odstraňte.

Přesazování pokojových rostlin - ano, nebo ne?

Zdá se vám, že je potřeba přesadit rostlinu, ale přijde vám, že už je na přesazování pozdě? Během září i října ještě můžete na poslední chvíli rostliny přesadit. Je ale třeba myslet na to, že rostliny se obecně nedoporučuje přesazovat, pokud pokojová teplota klesne pod určitou hranici a rostlina se začne dostávat do zimního spánku.

Snižte zálivku

Na podzim je důležité snížit množství vody, které rostliny dostávají. Vždy nechte vrchní část substrátu trochu proschnout před dalším zaléváním. U rostlin, u kterých víte, že vodu tolik nesají, prodlužte čas na další zálivku, přemokření u rostlin bývá často fatální a vede k úhynu rostliny. Zalévat byste měli odstátou vodou pokojové teploty.

Zdroj: Youtube

Teplota a vzdušná vlhkost

Pokojové rostliny mohou reagovat citlivě na pokles teplot v podzimních a zimních měsících. Ujistěte se, že jsou v místnosti, kde teplota neklesne pod jejich minimální doporučenou hranici.

Vzduch vytápěných domů může být suchý, takže je vhodné zvážit použití zvlhčovače vzduchu nebo postavit rostliny na podšálky s vodou a oblázky, aby se zvýšila vlhkost okolo nich.

Jak hnojit pokojové rostliny na podzim

Na podzim se růst rostlin zpomaluje, takže není nutné přidávat hnojivo s vysokým obsahem dusíku. Místo toho volte hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku, což podporuje kořenový systém a připravuje rostliny na období klidu. Aplikujte hnojivo v poloviční až třetinové dávce oproti obvyklému množství.

Zdroj: ceskestavby.cz, abecedazahrady.dama.cz