Nasbírat houby je radost. Jejich úprava a uskladnění už taková radost není. Je to celkem dřina, ale výsledek stoí za to. Jak ale správně sušit houby? Vezmeme to od techniky k nejjednodušším verzím.


V sušičce

Sušičky na ovoce i houby jsou v prodejnách s elektronikou dost rozšířené. Typů a velikostí je mnoho a stačí si jen vybrat. Do jednotlivých pater sušičky poskládejte houby očištěné a nakrájené na plátky a zapněte sušičku na 40-50 °C. Za pět až osm hodin (podle druhu hub) budou vysušené.

Čtěte také

Spálení od slunce

Čtěte také

5 tipů, jak se co nejrychleji zbavit spálenin od sluníčka


V troubě

Stejný postup můžete praktikovat i v troubě. Jen houby položte na pečicí papír. Nastavte opět teplotu kolem 50 °C, a pokud máte horkovzdušnou troubu, zapněte ji. Je to výrazně lepší. Pokud máte klasickou troubu, je lepší za tři hodiny vždy houby obrátit, aby se nezapařily.


Na pletivu

Rám s malým pletivem nebo třeba starou záclonou je ideální na sušení pomalé. Je však nutné dbát na hygienu, aby na houbách nevyrostla plíseň. Houby sušte nejlépe v proudícím vzduchu a nikdy ne na slunci.

Sušení na plátech je nejjednodušší a nejjistější způsob Sušení na pletivu je nejjednodušší a nejjistější způsob Autor: Shutterstock


Na papíru

Rozložení hub na novinový papír je tradiční možnost, jak se houby suší. Ovšem ne moc ideální. Tiskařská čerň není zrovna zdravá. Navíc se houby mohou zapařit a je třeba je obracet. Pokud máte lehce tvrdší papír, zkuste z něj udělat varhánky a teprve na ně houby položit.


Na niti

Navlékání plátků hub na nit je opravdu prastarý recept. Takhle se sušilo v každé chalupě. Na niti se daly houby do okna a proud vzduchu je brzy vysušil.

Čtěte také

klíště ochrana

Čtěte také

Ochrana před klíšťaty pomocí octa

Zdroj: ireceptář, apetit.online