Ten pravý sychravý podzim teprve začal, a proto je v těchto dnech víc než kdy jindy důležité dbát o své zdraví, a to především o zdraví svých dýchacích cest.

Stará orientální medicína říká, že plíce patří k orgánům látkové výměny, tedy ke slinivce a tenkému střevu. Podle ní proto bývá souvislost mezi narušením sliznice tenkého střeva a zpomalením funkce slinivky, což způsobuje hromadění hlenu a slizu v plicích a zdravotní potíže, jako je chronický kašel, vykašlávání hlenu, bolesti při nadechnutí a zápal plic. Domácí bylinkovou léčbou můžete plicní problémy zpomalit i odstranit. Jaké bylinky jsou k pročištění vhodné?

Plicník lékařský

Tuto bylinku ocení především astmatici a kuřáci, pomáhá však při všech dýchacích potížích. Nejvíce se pije odvar z květů plicníku, jeho listy pak můžete přidat třeba do salátů. Obsahují saponiny, antioxidanty a kyselinu tříslovou, díky kterým plicník funguje i jako přírodní antibiotikum. Dobře usušená rostlina má světle zelenou barvu a uchovává se ve vzduchotěsných sklenicích na tmavém a suchém místě. Kromě pití odvaru lze také odvarem ošetřit menší poškození kůže, oděrky a popáleniny.

Zdroj: Youtube

Lišejník islandský

Známá rostlina, jejíž léčivé účinky si většina z nás někdy v životě dopřávala díky pastilkám. Stejně jako plicník je i tento lišejník vhodné užívat při léčbě většiny onemocnění dýchacích cest. Nejčastěji se využívá k odstranění zahlenění. Je však schopen ulevit i od suchého kašle. Jak již bylo řečeno, nejčastěji se s ním setkáme ve formě pastilek, můžeme jej však využívat i ve formě sypané směsi a připravovat si z něj odvary.

Podběl lékařský

Podběl posiluje lidské plíce po celá tisíciletí, snižuje množství hlenu v plicích a průduškách, zklidňuje sliznice a pomáhá při astmatu, kašli, zánětu průdušek a dalších onemocněních dýchacích cest. Užívá se v podobě čaje ze sušených květů anebo v podobě tinktury.

Šalvěj lékařská

Šalvěj uvolňuje opojnou vůni, protože obsahuje vysoký podíl esenciálních olejů, léčících a stimulujících respirační systém. Šalvěj léčí bolesti v krku a kašel. Inhalujeme výpary, popíjíme šalvějový čaj anebo kloktáme nálev. Je však třeba dát velký pozor na koncentraci. U šalvěje platí, že čím méně, tím lépe.

Jitrocel

Listy jitrocele se používají na zmírnění kašle a podrážděné sliznice již staletí. Jeho aktivní látky mají antibakteriální, protizánětlivý a detoxikační účinek. Výborně zabírá při nachlazení, kašli a podrážděných průduškách. Jitrocel zmírňuje suchý kašel tak, že brání tvorbě hlenu v plicích.

Zdroj: naturway.cz, ireceptar.cz, ceskestavby.cz