V září můžete vysévat přímo na záhon listovou petržel, špenát a kerblík. Brzy na jaře se tak dočkáte zelených lístků plných vitaminů do salátů. Jediné, co musíte udělat, je přikrýt záhon netkanou textilií, aby semínka nenamrzla. Možný je samozřejmě i výsev do skleníků a fóliovníků.

V říjnu můžeme na zahradě vysazovat borůvky a brusinky, rakytník, moruši, muchovník nebo hloh. Všechny tyto léčivé keříky by se měly bez problémů do prvních mrazů ujmout a příští rok již budete sklízet první úrodu.

V listopadu pak můžete vysévat ranou karotku, rané ředkvičky, rané odrůdy listových salátů a ranou cibuli. I tyto záhonky je ale třeba zakrýt netkanou textilií. Sklízet budete na jaře.

Zdroj: Youtube

Bylinky pěstujte i doma

Naopak doma můžete od podzimu vysévat řeřichu, stačí vám plochá nádoba s malým množstvím substrátu, na nějž semínka hustě pokladete. Řeřichu je dobré denně zalévat nebo rosit a do 4 dnů se dočkáte vyrašených výhonků.

Další bylinky, které chcete sklízet přes zimu, je lepší přesadit z venkovního prostředí do květináče a přenést do chladnější místnosti. Může to být například petržel, pažitka, meduňka, tymián, rozmarýn a další. Nejlepším způsobem je vždy z každé bylinky oddělit trs, který chcete pěstovat doma, zasadit jej do lehkého propustného substrátu a umístit na okenní parapet, aby měla bylinka dostatek světla. Bylinky zalijte hojně při přesazení, pak zálivku zmírněte.

Jak skladovat nasušené bylinky

Bylinky se mají skladovat v suchu a temnu. Vhodné jsou vzduchotěsné a dobře uzavíratelné nádoby. Vystačíte si se šroubovacími sklenicemi nebo vzduchotěsnými plechovými či plastovými potravinářskými krabicemi. Bylinky můžete uschovat také do skleněných nádob. Nezapomeňte si také nádoby s bylinkami dobře popsat, abyste se v nich později vůbec vyznali.

Zdroj: ireceptar.cz, herbarka.cz