Hlavní příčinou, proč se listy monstery začínají kroutit, je příliš nízká vlhkost substrátu. Na podzim a v zimě se vzduch v bytě hodně změní společně se začátkem topné sezóny. Na to musíte při zalévání myslet, protože substrát bude častěji vysychat. Zalévání v tuto dobu nemusí stačit. Měli byste přidat také pravidelné kropení listů vodou. Nezapomeňte listy otírat měkkým hadříkem, abyste je zbavili přebytečného prachu. Rostlině se bude lépe dýchat a nebude vypadat zanedbaně.

Listy rostliny mohou také zežloutnout, nejčastěji ve spodní části. V tom případě rostlina trpí přebytkem vody nebo se voda dostává přímo na listy. Přestože se jedná o rostlinu z deštného pralesa, daří se jí v rašelině nebo v květníku s patřičnou drenáží pro odvodnění. Při přílišné zálivce rostlina odumírá, vhodnější je proto zalévat až ve chvíli, kdy je půda suchá.

Zdroj: Youtube

Má monstera listy bez otvorů?

Listy bez otvorů jsou charakteristické pro mladé monstery. Pokud se ale objeví u starších rostlin, bývá příčinou chlad, málo světla nebo živin. Tento problém se může vyskytovat i u velkých monster, kdy živiny hůře přechází do horních listů. Jako řešení doporučujeme najít monsteře nové osvětlené místo a případně doplnit hnojivo.

Hnědé skvrny na listech

Specifické hnědé skvrny na listech mohou mít hned dvě příčiny, a to buď přelití monstery, nebo popálení listů od přímého slunečního svitu. Doporučujeme snížit zálivku nebo případně najít pokojovce nové místo.

Černé skvrny na listech monstery

Černé skvrny jsou způsobeny kombinací nízké teploty prostředí, slabého osvětlení a zvýšené zálivky. Pokud si pořídíte monsteru ze supermarketu, budete se s tímto problémem patrně potýkat. Řešením je zbavit rostlinu nejvíce zasažených listů a poté ji přesadit.

Zdroj: nasezahrada.com, drevostavitel.cz