Na podzim se setkáte s dvěma typy výpěstků ovocných dřevin – rostliny kontejnerové a později i rostliny prostokořenné. Můžete si vybrat i z mnoha druhů ovoce – rybíz, angrešt, borůvky, rakytník, které najdete v kontejnerové podobě. V říjnu pak najdete i ty stromy, které pěstitelé zrovna vytahali ze země – prostokořenné.

Jak správně vybrat strom?

Obecně nedoporučujeme jabloně, hrušně, slivoně a další ovocné stromy v kontejnerové podobě. Ty se totiž tradičně prodávají na jaře a na podzim v prostokořenné podobě, a to, že je mají dnes v kontejneru, nejspíš znamená, že jim strom zbyl od jara. Vyplatí se vám počkat na stromy čerstvě vyndané ze země.

Pěstitele nebo prodavače se můžete doptat, v jaké zemi strom rostl a jak rychle poroste. Pěstitel by vám měl poradit strom přesně pro váš typ zahrady.

Čtěte také

Čtěte také

Která okrasná dřevina svými květy připomíná štětku na čištění lahví?

Na co si dát při nákupu pozor?

Na různá mechanická poškození stromu. Prohlédněte kůru, hledejte choroby a různé škůdce na větvích. Deformované větve mohou značit mšice. Kořeny by měly být rozprostřeny do všech směrů a bohatě větvené.

Jak na sázení?

Vykopejte jámu, která bude mnohem větší než samotný strom a kořeny. Můžete si pomoci kompostem nebo hnojivem. Důležitá je ale kažopdáně zálivka. Klidně jen jednou týdně, ale opravdu bohatě. Ne jednu konvičku, ale desítky litrů. O tom, kolik vody potřebuje strom, jsme psali ve zvláštním článku. Důležitá je také opora pro rovný růst a ochrana před okusem zvěří. 

Zdroj: magazinzahrada.cz