Ty tam jsou doby, kdy čajomilci museli měřit teplotu vody před zalitím čaje pomocí kuchyňského teploměru. Moderní rychlovarné konvice tohle také dokážou, stačí si je vybrat.

Zkusíte si doma připravit vlastní kombuchu neboli čajový kvašený nápoj? Je děsně zdravý!

Jsou fakt přesné

Základní typy rychlovarných konvic vodu jen uvaří, u šikovnějších výrobků si však můžete finální teplotu předem stanovit stisknutím tlačítka s konkrétní přednastavenou hodnotou. Obvykle se pohybuje v rozmezí od 40 až 60 °C až do 100 °C. Nebo se dá zvolit teplota vody pomocí číselné stupnice, přičemž některé rychlovarky lze „dirigovat“ doslova po 1 °C, jiné nabízí „skoky“ třeba po 5 °C.

Jednoduché ovládání

Tlačítka či ovladač stupnice najdete buď na těle konvice, nebo na jejím inteligentním podstavci. Dokonalejší modely jsou kromě ukazatele zvolené teploty vody vybavené také ukazatelem aktuální teploty. Takže klidně můžete sledovat, jak se voda v konvici postupně ohřívá.


Typ čaje                          Teplota vody    Doba louhování
Černé a červené                  95–100 °C        3–5 minut
Bílé                                    80–90 °C          2–3 minuty
Zelené                                70–85 °C          1–2,5 minuty
Žluté                                  80–100 °C         2–3 minuty
Ovocné                              100 °C               5–8 minut
Bylinkové z listů a květů      100 °C             10–15 minut
Bylinkové z kůry a kořenů    5–10 minut      10–20 minut

Co se uvaří, to zůstane teplé

Ještě dokonalejší pomocnice jsou vybavené funkcí uchovávání teploty, která se určitý čas, zpravidla 30-120 minut, udržuje na stejné hodnotě. Topný článek skrytý ve dnu konvice se aktivuje pokaždé, když teplota vody klesne o 2 až 4 °C. K udržení požadované teploty přispívá i dvouplášťové provedení. Navíc konvice je na dotek příjemná, přestože v ní voda téměř vře. Další bonus: v dvouplášťových přístrojích chladne voda mnohem pomaleji než v jednoplášťových.

Čtěte také

Pro bystré čtenáře: najdete rozdíl? Nápověda: hračky nepočítáme.

Čtěte také

Prvorepublikový interiér prošel famózní proměnou

Jiné užitečné funkce

Funkci Mute ocení zejména rodiny s malými dětmi. Konvice s tímto tlačítkem umožní vypnutí všech hlasitých zvuků, aby při práci nevzbudila spící nemluvně. Samozřejmostí u všech moderních rychlovarek je pojistka proti přehřátí. Ale i pojistka proti „skleróze“, která okamžitě vypne prázdnou konvici, do níž jste zapomněli nalít vodu a přitom jste ji uvedli do chodu.

Konvice, nebo i termoska?

Inteligentní rychlovarné termokonvice vodu nejen uvaří, ale fungují zároveň jako termosky. Po uvaření ji udrží horkou až několik hodin. Díky dvojitému nerezovému plášti zůstávají stěny konvic chladnější na dotek i během varu, navíc při převrhnutí vás ochrání před vylitím horkého obsahu. Víko je totiž opatřené zámkem, aby horký obsah nevytekl ven.

Čtěte také

Velký efekt za málo práce: dekorativní skleníček z rámečků na fotky

Čtěte také

DIY: Jednoduchý skleníček pro velikonoční parádu dáte levou zadní

Jsou i se sítkem

Nehledejte sítko, některé super konvice jsou jím vybavené, samozřejmě ho lze vyjmout, aby se dalo jednoduše vyčistit. Díky tomu si můžete čaj připravit uvnitř přístroje a pak jen hotový nápoj přelít do svého oblíbeného šálku.

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům & Zahrada 2/2022.