Casa 7A je prázdninový dům o rozloze 550 metrů čtverečních, který byl v lednu 2014 dokončen a připraven k užívání architektonickým studiem Arquitectura en Estudio a Natalií Heredia. Celý stavební proces od návrhu po finiš trval dva roky. Architekti se při něm museli popasovat hned s několika výzvami.

Foto: David Uribe Autor: Oficiální zdroj Foto: David UribeAutor: Oficiální zdroj

První výzva spočívala už v samotném místě stavby. Dům totiž stojí ve městě Villeta, které se nachází asi hodinu a půl cesty západně od hlavního kolumbijského města Bogoty, ve velmi hornatém prostředí. Aby toho nebylo málo, celoročně tu majitelé musí počítat s převážně horkým a suchým podnebím.

ČTĚTE TAKÉ:

Pozemek je zároveň umístěn na poměrně prudkém kopci, jehož vrchol je ve výšce 967 metrů nad mořem. A právě tam vyrostl Casa 7A se třemi pokoji, studiem, servisní místností, s několika terasami a s venkovním bazénem.

Investoři od počátku upozorňovali, že dům bude obývaný pouze část roku. Mezi jeden z jejich hlavních požadavků proto patřila možnost kompletního uzavření domu pro období, kdy jej nebudou využívat. Architekti to vyřešili cestou stahovatelných dřevěných panelů, jimiž lze dům kompletně zabednit.

Foto: David Uribe Autor: Oficiální zdroj Foto: David UribeAutor: Oficiální zdroj

Design domu je poměrně jednoduchý. Jde o jednopodlažní stavbu, která při pohledu zvenku a při stažených panelech připomíná obyčejný kvádr. Výrazně zajímavěji působí, když jsou panely vytažené. Pak se totiž z velké části interiéru stane rázem rozšířená terasa, odkud se majitelům nabízí úžasný výhled do okolních hor.

Foto: David Uribe