Jmenuje se Rowenta X-Combo a je to takový klasický tyčový vysavač. Jen ta hlavice dole je trochu větší, těžší. Šplouchá v ní voda, a navíc má zespoda dva zvláštní kotoučky. Jsou to jakési mopovací návleky, které zároveň při vysávání vytírají. To umí i každý robotický vysavač. Tady je výhoda, že nemusíte nikde nic složitě spouštět, hledat, nastavovat, zvedat kabel apod., a hlavně ty kotoučky rotují, takže skutečně dobře vytřou.

Vzhled

Tenhle stroj je vlastně standardní tyčový vysavač s akumulátorem. Tělo bezsáčkového vysavače je umístěno dole, takže ruka se rychle neunaví, ale tím také vzniká zásadní problém s možností vyluxování pod sedačkami, skříněmi apod. Prostě tam nezajede.

Luxování ale není nijak silné. Především otvor pro vysávání není moc velký a standardní vysavač udělá práci zaručeně lépe. To je jeden z kompromisů, které musí majitel skousnout.

Hlavice ve spodní části pak je velká a těžká, protože nese nádržku na vodu a také motor pro otáčky mopovacích kol. Hlavice se pak vhodně hodí do podložky, která není potřeba, ale pokud jsou mopovací kotoučky mokré, je to vhodnější. Navíc tím odpadají i neumělé snahy o nalepení kotoučků přesně na střed otáčení. Vloží se do výřezů v podstavci, postaví se na ně vysavač a přes suchý zip se samy přesně připojí.

Funkce

Rowenta X-Combo je užitečná především v tom mopování. Nádržka není nijak velká, takže nečekejte, že s ní vytřete celý byt, ale to, kde se nejvíc tenhle stroj bude hodit, jsou předsíně a haly u rodinných domů, kde je našlapáno. Zvlášť v zimě. My to vyzkoušeli u nás v panelákovém bytě a nemohli jsme si to v rámci rodiny vynachválit. Fleky od sněhu a soli jsou během chvíle uklizeny a s každým praním stačilo mopovací kotoučky nohou sloupnout, přihodit do pračky a za chvíli už byl stroj zase připraven.

Čtěte také

Multifunkční hrnec Tefal

Čtěte také

Test multifunkčního elektrického hrnce

Na madle lze volit několik režimů – samotné mopování, mopování s vysáváním a vysávání. Trochu jsem byl zmaten, protože třeba samotné vysávání stejně znamená, že kotoučky se točí. Já využil z drtivé většiny kombinovaný provoz. Na standardní otáčky vydrží pracovat přibližně půl hodiny. Hodina, kterou píšou na krabici, asi bude na jednotlivém módu vysávání.

Na madle u ukazováčku je pak další tlačítko, které zvyšuje výkon saní a rotace. To se hodí u silně špinavých podlah, ale také hodně rychle vyždímá baterku. U jejího nabíjení musím poděkovat konstruktérům, že nevymýšleli zase nějaké „geniální zavěšovadlo“ nebo stacionární box, ale prostě mají nabíječku a vyndavací akumulátor. Nejjednodušší a nejlogičtější řešení. Díky.

Spokojeni?

Jak jsem napsal, tohle je dokonalý společník, který bude stát v rohu chodby a každý večer přejede zapatlanou podlahu, aby se špína neroznesla po domě. Geniální! Mezi přednosti pak považuji jednoduchost plnění vodní nádržky a snadnost čištění nádobky na prach. Ta ovšem má i nedostatek, že se prostě musí vyndavat dvěma rukama. Nejde jinak. Jen se podívejte, co se stane, když to člověk zkouší jednou rukou. Je to ve videu.

Čtěte také

Bosch Tassimo Finesse

Čtěte také

Test kávovaru Bosch Tassimo Finesse

I když je stroj hodně těžký, manipulace je snadná. Čištění podlahy je výrazně kvalitnější než třeba u obyčejného robotického mopu, který ten svůj hadřík jen tak potahá po zemi. Tohle skutečně čistí.

Za nevýhodu považuji vynechání mezery mezi oběma kotoučky a také nutnost vlastně neustále postupovat vpřed, protože při pojezdu vzad jsou veškeré nečistoty odpinknuty kotoučky do stran, takže třeba pod sedačku, kam už nezajedete.