Stručný souhrn z článku:

  • Vajíčka jsou zdravá a neškodná, bohatá na živiny a mohou pozitivně ovlivnit HDL cholesterol.
  • Pro zdravé dospělé jsou 1-2 vejce denně v pořádku, u dětí se doporučuje 4 týdně.
  • Příprava vajec ovlivňuje jejich prospěšnost, ideální jsou vařená, pošírovaná nebo omelety s minimem tuku.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Pokud se vajíčkům vyhýbáte z obavy o své zdraví, můžete si oddechnout. Moderní studie opakovaně potvrzují, že jejich konzumace nemá škodlivý vliv, naopak mohou být velmi prospěšná.

Pravdou je, že žloutky jsou na cholesterol opravdu bohaté, jejich celkové složení je ale pro organismus přínosem. Dokonce se ukázalo, že mohou příznivě ovlivnit hladinu tzv. hodného neboli HDL cholesterolu, který podporuje správný metabolismus tuků, tvorbu buněčných membrán a chrání cévy před aterosklerózou. Na nezdravý LDL cholesterol nemají prakticky žádný vliv. Ve vhodném množství si je tak můžeme dopřát každý den.

O vajíčkách a jejich vlivu na zdraví diskutoval také Roman Vaněk s Petrem Havlíčkem. Ve videu najdete jejich pohled na věc:

Zdroj: Youtube

Vejce jako superpotravina

Vajíčka jsou výborným zdrojem dobře využitelných bílkovin, výborně zasytí, podporují tvorbu svalové hmoty a jsou vhodnou potravinou i do redukční diety. Průměrné vajíčko o hmotnosti 55 g má pouhých 80 kcal.

Ve vejcích najdeme vitaminy A, E, D, vitaminy skupiny B, železo, vápník, selen, zinek a také cholin, který působí preventivně proti rozvoji srdečně-cévních onemocnění, má pozitivní vliv na mozkovou funkci a působí jako prevence před Alzheimerovou chorobou.

Kolik vajec denně můžete sníst?

Obecně platí, že pro zdravé osoby je 1-2 vejce denně naprosto v pořádku. U malých dětí se doporučuje konzumace 4 vajíček týdně.

V případě onemocnění, které vyžaduje jakýkoli druh speciální diety, se o konzumaci vajec poraďte s lékařem.

Na úpravě záleží

Prospěšnost vajec se logicky odvíjí od jejich úpravy. Smažená na sádle nebo podávaná s vypečenou slaninou sice chutnají skvěle, ale jejich přínos se ztratí v hromadě tuku.

Vařená, pošírovaná, ve formě omelety nebo míchaná na troše rostlinného tuku vám poslouží lépe. Ideální je kombinace se zeleninou a celozrnným pečivem.

Připravit si z nich můžete pomazánku z tvarohu či z lučiny, nebo je vmíchat do asijských nudlí se zeleninou jako zdroj bílkoviny. Syrové vajíčko můžete během vaření vmíchat také do slaných nebo sladkých kaší, například ovesné, pohankové nebo jáhlové.

Jak je skladovat?

  • Při nákupu vybírejte čistá, nepoškozená vejce beze stop peří nebo trusu, pozornost věnujte také době spotřeby.
  • Vejce skladujte při teplotě do 5 °C, a to špičkou dolů, aby mohla vzduchová komůrka na tupém konci „dýchat“. Prodlouží se tak jejich trvanlivost.
  • Pro přípravu jídel ze syrových vajec (např. majonézy) použijte absolutně čerstvé exempláře. Můžete je podrobit jednoduchému testu – ve vodě zůstávají čerstvá vejce ležet u dna, po rozklepnutí mají pevný, kulatý a klenutý žloutek. Starší kusy plavou špičkou nahoru a žloutek mají plošší a snadno poškoditelný.

Zdroj: www.irozhlas.cz, www.stobklub.cz, www.denik.cz, www.kondice.cz