Malá zahrada na Vysočině připomíná rozkvetlý ráj. Navíc je jedinečná tím, že se skládá ze dvou oddělených a opravdu originálních částí. Prostor za brankou je po většinu dne vystaven intenzivnímu jižnímu slunci, kdežto za domem vládne komornější nálada a díky severní orientaci i mnohem přijatelnější klima pro odpočinek.

Majitelé si o budoucí zahradě vytvořili jasnou představu téměř ve stejné chvíli, kdy se rozhodli přestěhovat do městského řadového domku v klidné části Lipnice nad Sázavou s krásným výhledem na hrad. Už od začátku věděli, že bude třeba přizvat na pomoc zahradní architektku, která si poradí s požadavky dvou rozdílných částí pozemku. V květnu 2018 se tedy zrodil plán zahrady pod taktovkou Kateřiny Pospíšilové, která do obou částí dokázala vnést moderní, přesto přírodní prvky, a dodala jim správnou atmosféru.

Plná zákoutí

Majitelé si s architektkou padli do noty. U návrhu ocenili jednoduchý minimalistický design, který díky kvalitě provedení vydrží věčně, a navíc se jen tak neokouká. V létě téhož roku byla založena přední část zahrady, která slouží jako „vítací“ i odpočinkový prostor. Zadní část si na realizaci musela rok počkat. S hrubými terénními úpravami si majitel poradil svépomocí, o ostatní práce se postaral zahradník.

Ačkoliv u malých zahrad bývá poměrně náročné vytvoření samostatných zákoutí, která spolu komunikují, ale zároveň vytvářejí soukromí, tady se to podařilo na jedničku. Oba obdélníkové prostory jsou totiž natolik rozčleněné, že si na každém kroku užijete trochu jiné aktivity. Dokonce si můžete vybrat, jestli se při tom setkáte se sousedy, nebo raději strávíte chvíli pod zahradní sprchou, či s knížkou v ruce na posezení z palet přímo u domu.

Jde to i bez trávníku

Zahrada bez trávníku? K takovému kroku většinou vede několik důvodů počínaje snížením finančních nároků na údržbu přes ekologii po estetické hledisko, protože sluncem spálená tráva v současných horkých a suchých letech zahradu příliš nezdobí. Trávník přesto bývá pro většinu lidí naprosto nepostradatelným prvkem. Dokáže opticky propojit různé typy výsadeb a zároveň slouží jako odpočinková a pochozí plocha.

Za vstupní brankou zelený koberec nenajdete. Sice by se sem vešel, ale kromě jiných nevýhod odpadlo náročné převážení sekačky přes dům. Majitelé se s architektkou dohodli, že tato partie rozkvete a postupně ji částečně přistíní koruny keřů a stromů, které se tu postarají o příjemnější mikroklima.


Chcete vědět o plánování, rostlinách a materiálu na zahradě a víc?

- naplánujete si cestičky

- volba správných květin pro každé místo

- malá zahradní překvapení

- nebojte se kombinovat různé materiály

- umístění ohniště a pítka pro zvířata

- kulinářská zákoutí a zahradní posezení

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v říjnovém čísle časopisu DŮM & ZAHRADA, které vychází 15. září.