Stručný souhrn z článku
- Muškátovník vonný není pravým oříškem, ale tropickým stromem s aromatickými semeny.
- Omyly ohledně muškátového květu a oříšku; důležité je správné označení a využití těchto koření.
- Muškátový oříšek má silnou chuť a vůni, používá se šetrně kvůli psychoaktivním účinkům.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Muškátovník vonný je tropický strom, jehož domovinou jsou ostrovy Moluky v Indonésii. Dorůstá až do výšky 15 metrů a kvete po celý rok světle žlutými voskovitými květy podobnými konvalinkám. Mnoho lidí se domnívá, že právě ty slouží jako oblíbené koření, ve skutečnosti je to ale úplně jinak.
Na květech dozrávají dužnaté bobule, v nichž se ukrývá semeno obalené červeným nebo žlutým míškem. Jako muškátový oříšek se označuje právě toto semeno a jako muškátový květ sušený míšek. Ročně na stromu dozraje až 2 000 plodů.
Jak se pěstuje a sklízí muškátový oříšek a květ? Podívejte se na video:
Obchodní artikl
Muškátový oříšek přivezli do Evropy arabští obchodníci už v 11. století, kvůli velmi vysoké ceně o něj ale nebyl příliš velký zájem. Žádaným obchodním artiklem se stal v 16. století, kdy ho na ostrovech Moluky objevili portugalští námořníci a začali ho ve velkém dovážet. V 17. století území obsadili Holanďané, a ovládli tak veškerou zdejší produkci. Plantáže byly pod stálým dohledem, aby nikdo nemohl sazenici muškátovníku získat a pěstovat vzácné stromy na vlastní pěst.
Navzdory bezpečnostním opatřením se to ale v 18. století podařilo Francouzům, kteří propašovali sazenice z ostrova Banda a podařilo se jim rozšířit muškátovníky na další místa v Indonésii a Karibiku. Tím se výrazně snížila i cena koření a stalo se mnohem dostupnějším.
Výrazná vůně, ostrá chuť
Kvalitní muškátový oříšek by měl mít pronikavou vůní, ostřejší chuť a na řezu by neměly být dutiny. Mletý rychle ztrácí své aroma, proto se nejčastěji skladuje v celku a strouhá se až při přípravě pokrmu či nápoje.
Muškátový květ se prodává již v namleté podobě – jeho chuť je však méně výrazná. Jako koření se obě varianty uplatňují při dochucování masa, zeleniny, polévek, smetanových omáček či bešamelu. Je také součástí mnoha kořenicích směsí – včetně perníkového.
Pozor na množství
Při používání muškátového oříšku stačí opravdu špetka – díky silným aromatickým látkám zvládne ochutit pokrm i ve velmi malém množství. Nadměrné použití uškodí nejen samotnému jídlu, ale především organismu – muškátový oříšek je psychoaktivní a při požití jedné čajové lžičky dochází k intoxikaci, halucinacím, závratím a proměně vnímání. V případě požití 6 celých oříšků může dojít dokonce k úmrtí. V přiměřeném množství může mít pozitivní účinky například při léčbě astmatu či trávicích obtížích, ale pouze po poradě s odborníkem.
Zdroj: www.denik.cz, www.ireceptar.cz