Každá domácnost nemá tak velké prostory, aby bylo možné si zařídit samostatnou prádelnu. Pokud ale máte tu možnost, určitě ji využijte. Tato místnost vám totiž ušetří spoustu času a námahy. Všechnu práci si odbydete zde a nakonec jen vynesete voňavé, čisté a připravené prádlo.

Další velkou výhodou je, že zbavíte koupelnu jak velkých a hlučných spotřebičů, jako jsou pračka nebo sušička, tak úklidových potřeb, prostředků i kup špinavého prádla. Vaše koupelna se tak stane čistým a ničím nerušeným místem.

Prádelna potřebuje dostatek vzduchu i světla

Prádelna má s koupelnou mimo jiné společnou vysokou vlhkost. Při praní, sušení i žehlení se odpařuje voda, která se pak může na některých místech srážet a vytvářet prostředí pro nevítanou plíseň. Proto je zásadní dobré odvětrání, které tomu zamezí.

Nejlépe poslouží velké okno, které zároveň poskytne i dostatek světla. Pokud okno v místnosti není, nezoufejte, vše vyřeší kvalitní ventilátor a dobré osvětlení. 

Pomocníkem v boji proti vlhkosti je také topení, například otopný žebřík, který využijete i pro rychlé sušení prádla. Z praktických důvodů je také vhodné mít dobře omyvatelnou podlahu i stěny, například obložené kachličkami jako v koupelně.

Na co si dát při vytváření prádelny pozor?

V prádelně budete potřebovat přívod vody a odpad. Zvažte také, co budete v koupelně vše dělat. Zda tam budete prát, sušit prádlo nebo i žehlit. Podle toho pak místnost uspořádejte a vybavte. Základem jsou pračka, sušička, sušáky na prádlo a dále také velké umyvadlo, stůl na skládání a žehlicí prkno.

Objevte 20 praktických vychytávek do prádelny níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Bez čeho se prádelna neobejde

Vhodné je pořídit několik košů na třídění, nejlépe uzavíratelných a zároveň s průduchy. Ušetříte si tak práci s tříděním prádla podle barev a materiálů. Dále je dobré mít několik košů na suché prádlo – jeden na prádlo ke skládání, jeden na to, co se bude žehlit, další na nespárované ponožky. 

Všechno prádlo ale není vhodné pro sušení v sušičce, takže bez sušáku se neobejdete. Pokud máte sušičku, bude stačit malý závěsný sušák nebo šňůra, pokud na ni máte místo. Pokud sušičku nemáte, pak zvažte pořízení velkého robustního sušáku, který pojme velké množství prádla. 

Vybavte prádelnu také dostatkem úložných prostor, které pojmou prášky, aviváže, prací gely, odstraňovače skvrn, síťky na praní a míčky do sušičky. Pokud je vaše prádelna zároveň technickou místností, budete potřebovat ještě místo navíc na všechny úklidové prostředky a pomůcky. 

Zdroj: westwing.cz, ceskestavby.cz

Související články