V rámci snahy o zvýšení energetické účinnosti a podpory využívání obnovitelných zdrojů energie přichází Ministerstvo životního prostředí s novinkou v programu Nová zelená úsporám. Od poloviny února se majitelům rodinných domů, kteří kombinují instalaci fotovoltaických panelů se zateplením, otevírá možnost získat výrazně vyšší finanční podporu. Tato iniciativa reaguje na současné trendy v energetice a klade důraz na komplexní přístup k renovacím.

Zvýšení dotací jako odpověď na tržní vývoj

Změny v dotacích na fotovoltaiku reflektují nejen aktuální vývoj cen fotovoltaických panelů, ale také snahu o optimalizaci využívání vyrobené energie. Nové podmínky, které vstupují v platnost 15. února, přinášejí žadatelům, kombinujícím zateplení s instalací fotovoltaiky, bonus ve výši 40 000 Kč, čímž celkový možný příspěvek může dosáhnout až 200 tisíc korun. Tím se výrazně zvyšuje atraktivita komplexních renovací, což potvrzuje i ministr životního prostředí Petr Hladík.

ČSOB Stavební spořitelna - poradenství k dotacím NZÚ

Zdroj: Youtube

Podpora komplexních renovací

Klíčovým prvkem nové strategie je podpora komplexních renovací, které přinášejí největší energetické i ekologické úspory. Odborník na energetické úspory ze společnosti Weber, Saint-Gobain, Miloš Hutník, upozorňuje, že instalace fotovoltaiky na energeticky náročné domy sice může přinést určité úspory, ale skutečný ekonomický a ekologický přínos je možné dosáhnout až snížením energetické náročnosti budov. Proto je zvýšená podpora zaměřena právě na projekty, které integrují zateplení s obnovitelnými zdroji energie.

Podrobnosti o změnách v dotacích

V rámci nově nastavených podmínek dotací dochází k významným změnám: Nyní je možné získat základní podporu ve výši 35 000 korun, která se v případě kombinace s tepelným čerpadlem může zvýšit až na 60 000 korun. Za každý kilowatt peak (kWp) instalovaného výkonu je určena podpora 8 000 korun, což platí i pro kapacitu elektroakumulačních systémů, kde za každou kilowatthodinu (kWh) je rovněž poskytována dotace 8 000 korun. Kromě toho může dotace na tepelné čerpadlo s ohřevem vody připojené na fotovoltaiku dosáhnout až 125 000 Kč.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Přemýšlíte o využití dotace na modernizaci bydlení?

Omezení i bonus

Aby se předešlo nadměrnému zatížení distribuční sítě, bylo zavedeno omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě na 50 % maximálního výkonu fotovoltaické elektrárny (FVE). Jako novinka je zaveden bonus 10 000 Kč za fotovoltaické systémy, které zajistí ohřev vody, což přináší další finanční motivaci pro žadatele o dotaci. Tyto změny jsou zaměřeny na podporu efektivnějšího využívání energie a snižování energetické náročnosti budov.

Zdroj: MŽP, NZÚ

Související články