Čemeřice je nebezpečná kráska


Autor: Thinkstockphotos.com
První jarní květy čemeřice obdivujeme většinou s nadšením. Na některé je třeba si dávat pozor.
Čemeřice má mnoho druhů a všechny jsou krásné. Existují čemeřice vonné, ale i smrduté, černé, nachové, zelené i sivozelené. To všechno jsou regulérní botanické, tedy vědecké názvy. Jsou také požehnáním pro zahradníky, protože se mezi sebou ochotně kříží, a vytvářejí tak nekonečné množství variet. Jsou to trvalky, které vydrží i poměrně nedbalé zacházení ze strany pěstitelů.
Celé jsou jedovaté
Autor: Thinkstockphotos.com
Různá jména
Latinské označení Helleborus dal rostlině Carl von Linné. Ale kde jsou původní kořeny slova? Jedna teorie říká, že jsou spojením z řeckých slov heleïn – zabít a bora – jídlo. Jiná etymologie tvrdí, že původ je ve slově elleboros neboli působící proti demenci. Tak se také dříve rostlina používala. V místech, kde je teplejší klima, se čemeřicím říká vánoční růže. Vysvětlení je jednoduché, kvete prostě o dva měsíce dříve.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
- Vzácná krása křehkého kandíku
- Vděčná jarní skalnička: Lomikámen anglický
- Jarní krásky skrývají pod zemí jed
Historky věrohodné i vybájené
Autor: Thinkstockphotos.com
Regulérním léčebným použitím středověké medicíny bylo upotřebení proti červům. Po požití léku, který vyvolal zvracení, se údajně měly vydávit i červy. Nebude žádným překvapením, že po opakovaném podávání někteří dětští pacienti zemřeli. Jedna z báchorek také tvrdí, že na předávkování čemeřicí zemřel Alexandr Veliký. Dejte si na ně zkrátka pozor.








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...