Dříve v interiérech převažovala bílá, nyní stoupá popularita šedé, ale i černé. A stálici zastupují dřevodekory. Právě tuhle čtyřkombinaci využila designérka Markéta Havlíková z truhlářství F-Hanet v kuchyni jedné novostavby na Jindřichohradecku.

Kuchyňských trendů není nikdy dost, tady jich máte spoustu:

Zdroj: Youtube

S čím se počítalo

Manželský pár toužil po stylově čisté kuchyňské lince jako součásti hlavního obytného prostoru. Což bylo dané. A nejen to. V prostoru už bylo zřejmé, kam se umístí vodovodní baterie, odpad i kudy se budou odvádět páry a pachy z digestoře. A toho se musela designérka držet. Byť ideální by bylo posunout kuchyňský dřez dál od indukce, aby kolem vznikla dostatečná pracovní plocha.

Výsledek? Designérka navrhla kuchyni ve tvaru písmene J, kdy do části situované pod okna přidala dvojdřez, který stejně jako barový pult s osvětlením umístěný v kratší části kuchyňské linky manželé požadovali. Nejdelší část kuchyňské linky měří 4,62 metru, střed s varnou deskou rovná se 2,525 m a kratší strana s barovým pultem je dlouhá 2 metry.

Zleva doprava

Na delší straně kuchyňské linky se situovala řada skříněk protáhlých ke stropu. Na ně navazují opět šedé dolní skříňky a pracovní deska značky Egger z laminátu ve výšce 90 cm imitující černý mramor včetně jeho žilkování. Stejný materiál se využil i jako obklad stěn a rovněž dekoruje barový pult neboli polopříčku oddělující kuchyňskou část od obýváku. Ve středu vnější stěny pultu zaujme zrcadlová nika, která může rozšiřovat úložný prostor nebo fungovat jako netradiční interiérový detail.

Tady ovšem není nic samoúčelné, zrcadlová nika má ohraničení a jím se propojuje s dřevodekorem na skříňkách obklopujících digestoř, dřevodekor je použitý i na podlaze. Stejně tak barevně ladí svítidla, spotřebiče a úchytky na nábytku se základní barvou pracovní desky.

Co investoři ocení

Z pohledu materiálů byla u většiny kuchyňských skříněk zvolená akrylátová dvířka T.acrylic od Trachey v popelavě šedém matu. Tento akrylátový povrch nabízí řadu výhod: je odolný vůči teplu i vlhkosti, rovněž vůči otiskům prstů a navíc jeho barvy ani pod náporem slunečních paprsků neblednou. Což se v tomto případě, kdy do kuchyně míří několik oken, velmi hodí.

V prostoru náročném na teplo a vlhko je důležité myslet rovněž na poctivé provedení hran kuchyňských dvířek. „Osvědčeným ukazatelem kvality je síla spáry mezi hranou a plochou nábytku. Pokud výrobce aplikuje velké množství lepidla nebo nedodrží správný postup, budou spáry hodně viditelné. My používáme technologii PUR lepení, kdy lepidla stačí opravdu málo, aby hrana korpusu těsně přilehla k dvířkům,“ vysvětluje Martin Dusík ze společnosti Trachea. Výsledkem je tenká spára, bránící pronikání vlhkosti do nábytku. Horní kuchyňská dvířka jsou z lamina v dekoru dub Bruno značky Kaindl.

Ještě více světla

Díky zvolenému barevnému mixu je kuchyňská linka poutavá, přitom minimalisticky řešená, současně nepůsobí roztříštěně. Dna horních skříněk i barová polopříčka jsou vybavené LED pásky od Salu Systems, odkládací plochu baru a jídelní stůl dostatečně osvětlují závěsné lampy. Kuchyně rovněž využívá výhody oken, jak z její levé strany, tak nad pracovní deskou a dřezem.

Navíc se majitelé můžou spolehnout na další světelný efekt. Zatímco pracovní plocha a lednice jsou provedené v matu, další spotřebiče jako varná deska, trouba a digestoř se krásně blýskají. Právě jejich lesk zdůrazňuje přirozené světlo, které se zde láme a míří dále do místnosti. O důvod víc, abyste se v interiéru nebáli ani černé barvy, stačí ji jen šikovně použít.

Zdroj: Trachea, F-Hanet