Historie sušeného masa sahá tisíce let zpět. Sušení masa je totiž efektivní způsob, jak ho uchovat po delší dobu bez rizika, že se zkazí. Původně se vyrábělo sušením na slunci a vzduchu, postupem času byly vyvinuty nové techniky, které přispěly k jeho trvanlivosti a také výraznější chuti.
Sušené maso se vyrábí několika způsoby, ale základní princip zůstává stejný: čerstvé maso se nakrájí na tenké plátky, poté se marinuje nebo nasolí a následně suší. Klasická metoda zahrnuje sušení v místnostech s nízkou teplotou stálým prouděním vzduchu. Moderní technologie umožňují jeho přípravu ve speciálních komorách, pro domácí výrobu se používají sušičky na ovoce nebo trouba.
Jak si vyrobit skvělé domácí sušené maso v troubě? Podívejte se na video!
Hovězí vede
Nejoblíbenější a nejrozšířenější variantou je sušené hovězí, použít lze ale všechny druhy masa – vepřové, krůtí, kuřecí, kachní i rybí. Každý druh má svůj vlastní charakteristický chuťový profil a nutriční hodnoty. Obecně platí, že sušené maso je bohaté na bílkoviny – ve 100 g jich najdete 50-65 gramů. Mívá poměrně nízký obsah tuku, což z něj dělá dietní zdroj energie a důležitých živin, jako je železo, zinek a vitaminy skupiny B. Při nákupu je ale potřeba číst etikety – některé produkty obsahují velké množství konzervačních látek, které do zdravotního životního stylu nezapadají.
Pozor na sůl
Sušené maso je obecně považováno za kvalitní svačinu pro aktivní jedince, sportovce a cestovatele. Je lehké, skladné, nezkazí se a dodá tělu potřebné živiny. I tak je ale třeba ho konzumovat s mírou a rozhodně ho nemít v jídelníčku jako hlavní zdroj bílkovin.
Jeho nevýhodou je vysoký obsah soli – jeden 50g sáček sušeného masa může pokrýt až 50 procent doporučené denní dávky sodíku. V kombinaci s dalšími potravinami, které přes den sníte, je pak velmi snadné zdravou hranici překročit – a to až několikanásobně. Nadměrný příjem sodíku má negativní vliv na zdraví srdce a cév, zvyšuje krevní tlak, zatěžuje trávicí soustavu a přispívá ke vzniku osteoporózy. Výrazně solené potraviny by se proto v jídelníčku měly objevovat v malém množství a určitě ne na denní bázi.
Jak si doma připravit sušené maso?
Krok 1: Výběr masa
Vyberte si čerstvé maso podle vašich preferencí. Nejčastěji se používá hovězí nebo vepřové maso, ale můžete použít i kuřecí, kachní nebo jiné druhy masa. Vhodné jsou libové řezy důkladně očištěné od šlach, blan a případných nečistot. Zvolit můžete hovězí svíčkovou a také svrchní nebo spodní šál, vepřovou panenku či kýtu nebo krůtí a kachní prsa.
Krok 2: Krájení
Nakrájejte maso na tenké plátky, ideálně o tloušťce 3-5 mm. Důležité je krájet maso proti vláknu masa – bude mít lepší texturu a bude se snadněji konzumovat.
Krok 3: Marináda
Nakrájené maso naložte do marinády. Nebojte se experimentovat s chutěmi – kromě soli a pepře můžete použít sójovou, worcesterovou nebo teriyaki omáčku, sušený česnek a cibuli, sladkou papriku, chilli, grilovací koření nebo rajčatové pyré... Maso marinujte minimálně 4 hodiny, ideálně přes noc.
Krok 4: Sušení
Pokud máte domácí sušičku na potraviny, rozložte marinované maso na jednotlivé pláty a nastavte teplotu a čas sušení. Hodnoty byste měli najít v manuálu od výrobce – obecně se doporučuje pro hovězí maso teplota okolo 60 ºC po dobu 5-7 hodin, pro vepřové 70 ºC po dobu 4-6 hodin a pro krůtí 75 ºC po dobu 3-5 hodin.
Maso můžete stejným způsobem usušit i v troubě – plátky masa rozložte na plech vyložený pečicím papírem tak, aby se nepřekrývaly, a vložte do předehřáté trouby. Maso můžete také napíchat na špejle, rozložit je na rošt, aby kolem něj mohl lépe proudit vzduch. Pravidelně otevírejte dvířka, aby mohl unikat vlhký vzduch.
Krok 5: Skladování
Správně usušené maso je pružné, lámavé a má lehce zkroucené okraje. Skladujte ho v lednici zabalené do fólie a zkonzumujte do 2 týdnů.
Zdroj: www.stobklub.cz, www.rehabilitace.info, www.onceuponachef.com