Stručný souhrn z článku

  • LED osvětlení pod kuchyňskou linku je moderní, úsporné a esteticky přitažlivé, nahrazuje zářivkové trubice.
  • LED pásky jsou ideální díky malým rozměrům, rovnoměrnému osvětlení a možnosti stmívání nebo změny barvy.
  • Výběr LED pásků zahrnuje výkon, barvu světla a způsob ovládání, s možnostmi vypínače, skříňového spínače či speciálního ovladače.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

V minulosti si pod kuchyňskou linku lidé nejčastěji dávali zářivkové trubice. Ve srovnání se žárovkami se jednalo o levné, výkonné, energeticky úsporné osvětlení, s dlouhou životností. Vzhledem k obsahu látek, jako je rtuť, ale jejich výrobu už výrobci ukončili. Současným trendem je proto jednoznačně LED osvětlení. To nejen že při stejné intenzitě světla spotřebuje méně elektřiny, ale také se okamžitě naplno rozsvítí a vypadá i mnohem lépe.

A jaké konkrétní LED osvětlení bychom k osvětlení pracovní desky doporučili? Rozhodně LED pásky. Mají nejmenší rozměry, osvítí plochu rovnoměrně, můžete je i stmívat nebo u nich měnit barvu světla.

Jaký LED pásek pod kuchyňskou linku zvolit

Především je potřeba, aby pásek dával dostatečně intenzivní světlo, vhodný je výkon 12 W/m a více. Při těchto výkonech už je nutné pásek chladit, a proto se používají hliníkové LED profily, které jsou k dispozici v různých šířkách. Díky chlazení prodlužujete životnost pásku, navíc osvětlení v profilu vypadá lépe.

Pokud se vyrábí kuchyňská linka na zakázku, běžně se používají vestavěné hliníkové LED profily, které tvoří s nábytkem rovinu. V případech, kdy se instalace provádí dodatečně, instalují se na povrch přisazené LED profily. V obou variantách se napájecí zdroj (trafo) pro LED pásky většinou umísťuje do vnitřního prostoru skříňky. LED pásky se dnes používají v kuchyni také k dekoračnímu osvětlení horních ploch skříněk nebo soklu u země.

Zdroj: Youtube

Jaká barva LED pásků je nejvhodnější

LED pásky se vyrábějí v různých barvách bílého světla – teplé bílé, denní bílé a studené bílé. Každá vytváří jiný dojem a atmosféru, konečný výběr by se tedy měl odvíjet především od vašeho vkusu a barvy kuchyně.

Nemusíte se bát studenějších barev, ale pokud máte kuchyni laděnou rustikálně, preferujte teplejší barvy. Pro nerozhodné nebo kreativní duše se hodí RGB LED pásky, jejichž barvu si kdykoliv upravíte podle momentální nálady. RGB pásky se však užívají při osvětlování kuchyňských linek spíše jako dekorační osvětlení, nikoliv jako hlavní osvětlení pracovní desky.

3 způsoby, jak můžete LED pásky ovládat

LED pásky můžete ovládat napojením na klasický vypínač, napojením na skříňový spínač nebo pomocí manuálních, dálkových či jiných speciálních ovládání. Nejatraktivnější jsou manuální, dálkové či jiné speciální LED ovladače.

Mezi velmi oblíbené modely patří 12V ovladač na mávnutí nebo jeho 230V varianta a dotykový ovladač do profilu, kdy světlo zapínáte dotekem na kovovou část hliníkového profilu. Do zásuvek a polic je nejvhodnější skříňový spínač mini, který se instaluje za dvířka. Při otevření skříňky spínač rozsvítí pásky instalované uvnitř.

Zdroj: t-led.cz, e-light.cz, ledkarna.cz

Související články