Obytné prostory jsou obvykle dimenzovány tak, aby respektovaly lidské měřítko, a vycházejí z empiricky ověřených zkušeností. Jako spolehlivé vodítko pro určení optimálních rozměrů slouží průměrná výška člověka spolu s požadovanou funkcí interiéru.

Základní pojmy: Měřítko je relativní vzájemný poměr rozměrů, velikostí nebo vzdáleností. V architektuře znamená poměr velikosti prostoru a jeho vybavení vůči člověku.

Výška stropu

Kromě délky a šířky určuje první dojem z interiéru výška. Dimenze interiérů by vždy měly respektovat pocity, představy o životním prostoru a nároky na něj, které jsou zcela individuální. Nízký strop může na někoho působit útulně a na jiného stísněně, vysoký strop pak dokáže vyvolat nadšení stejně jako malomyslnost. Ovšem extrémy vesměs vzbuzují nepříjemné pocity.

Otázka správně dimenzované výšky stropu nabývá na významu u velmi malých stísněných místností, ale nelze ji podceňovat ani u velkoryse pojatých prostor. Obzvlášť nadstandardně rozlehlé interiéry vyžadují adekvátně vysoký strop potvrzující pocity vyvolané velkorysou výměrou. Té odpovídá například obytný prostor otevřený přes dvě podlaží až do krovu rodinného domu nebo pod ocelové nosníky v loftovém bytě.

Stanovené rozměry: Minimální výšku stropu 2,60 m doporučuje ČSN Obytné místnosti. U rodinných domů slevuje na 2,50 m a v podkroví na 2,30 m. Výšku ve vztahu k výměře ovlivňuje současně požadavek na minimální objem vzduchu v místnosti, který by měl být v ložnici pro jednu osobu alespoň 20 m3 a 30 m3 pro dvě osoby.

Okna a dveře

S délkou, šířkou a výškou místností by měly rezonovat také rozměry všech dalších stavebních prvků: oken, dveří a sloupů včetně přiznaných konstrukcí stropu nebo střechy. Jakýkoliv nesoulad mezi jednotlivými prvky v interiéru na sebe nemilosrdně upozorní a bývá důvodem, proč výsledek navzdory nejlepší snaze působí rozpačitě, nebo dokonce směšně.

Velkoryse rozlehlá místnost otevřená přes dvě podlaží se totiž nespokojí s malými okny nebo jednokřídlovými vstupními dveřmi. Okna i dveře musí rozměry a polohou reagovat na dimenze prostoru, jehož jsou součástí.

Pokud se v rámci rekonstrukce vybouráním nenosných příček sloučí dva nebo tři menší prostory do jednoho, je potřeba mu dopřát odpovídající okna a dveře. Okna lze zvětšit, nahradit francouzskými nebo sloučit do horizontálního pásu. Dveře je často nutné rozšířit, doplnit bočním světlíkem či nadsvětlíkem.

Nábytek a vybavení

Také rozměry všech nábytkových solitérů a vestaveb musí respektovat dimenze interiéru, které si doslova říkají o optimální měřítko vybavení. V minimálních bytech se nejlépe vyjímá subtilní, lehký nebo transparentní nábytek, který stísněný prostor opticky nezatíží.

Objemnější vestavby hlubokých skříní se snaží nenápadně splynout se stěnami. Zatímco průměrně velká pohovka by zde působila nepřiměřeně mohutně a těžkopádně, v rozlehlém interiéru se doslova ztratí.

Do velkoryse dimenzovaných prostor patří nepřehlédnutelné solitéry s mohutnější bytelnou konstrukcí. Rozlehlý jídelní stůl doplňují jídelní židle, jejichž proporce pomůže vyrovnat vysoké opěradlo, područky a kompletní čalounění. Rozložitou pohovku na půdorysu písmene U přirozeně doplní velký konferenční stolek nebo skupinka stolků společně s robustními pohodlnými křesly.

Doplňky a dekorace

Posledním prvkem v interiéru jsou doplňky, dekorace a obrazy. Ačkoliv právě jejich měřítko je v praxi často zdrojem otazníků a nejasností, mělo by vždy odpovídat danému prostoru a citlivě se mu přizpůsobit.

Obecně lze říci, že o něco větší měřítko působí v interiéru vždy lépe a zajímavěji nežli menší. Zkrátka drobnosti mají neblahou tendenci se opticky ztrácet. Také množství dekorací v interiéru hraje významnou roli a obzvlášť pro tuto kategorii interiérového vybavení platí zlaté designérské pravidlo „méně je více“.

Stísněné prostory plné dekorací totiž mohou snadno vyznívat přeplněně, kromě toho že mnoho drobností vnáší do celku chaos. Naopak prostorné interiéry vyzývají k velkorysým gestům. Na rozlehlou zeď patří tapeta s výrazným vzorem, rozměrná tapisérie nebo velkoformátový obraz.

 Tipy, které vám usnadní život

  1. U převýšených prostorů nezapomínejte na adekvátní svítidlo. Jediným správným řešením je centrální závěsný lustr nadstandardních rozměrů nebo skupina svítidel zavěšených v různých výškách.
  2. Na velkorysá okna s atraktivním výhledem do zahrady nebo na přírodní scenérie není nutné věšet záclony. Naopak světlé závěsy mezi okny jsou vhodné – interiéru dodají útulnost a výrazně utlumí dozvuk.
  3. Důsledná vestavba úložného nábytku pomáhá extrémně malým bytům zachovat maximum volného prostoru. Naopak velkorysým interiérům sluší mohutné solitéry nadstandardních rozměrů, které je adekvátně zaplní.
  4. Pořiďte si do interiéru jeden krásný výrazný doplněk, který přitahuje zaslouženou pozornost – vydá za sto malých!

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 3/2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články