Umělé osvětlení
Umělé osvětlení nahrazuje denní světlo nejen v noci, ale také za svítání nebo v pozdním odpoledni krátkých dní během zimních měsíců. V zachmuřených nevlídných dnech se zataženou oblohou je v interiéru převažujícím zdrojem světla, a proto je jeho návrh pro celkový výraz a atmosféru interiéru klíčový.
Zatímco dobře osvětlené prostory působí vždy příjemně, vzdušně a velkoryse, nedostatek světla dokáže devalvovat i ten nejkrásnější interiér. Vypadá nevlídně, smutně až ponuře a v krajním případě může zesílit či vyvolat takzvanou zimní depresi, která se mimo jiné léčí intenzivním jasným světlem.
Přesto je nedostatečné, nevhodné nebo oslňující osvětlení jednou z nejčastějších chyb obytných interiérů. Vede k němu obvykle podcenění významu světla spolu se snahou o rychlé, jednoduché a nenáročné svépomocné řešení.
Celkové osvětlení
Celkové osvětlení zajišťuje v obytných interiérech rovnoměrnou hladinu dostatečně dimenzovaného, měkce rozptýleného světla bez ostrých stínů a tmavých koutů. Obvykle se využívá při návštěvách a oslavách, dětských hrách nebo během společně tráveného volného času rodiny.
Také pravidelný úklid, údržba nebo příležitostné opravy se bez dobrého celkového osvětlení neobejdou. Důležitá a stále často podceňovaná je správná dimenze světelného výkonu, který by měl být obecně vždy spíše vyšší.
Centrální osvětlení v interiéru zajišťují obvykle lustry – nástropní přisazená svítidla sluší nižším a stísněným místnostem, závěsné lustry mají svoje místo nad jídelním stolem a ve velkorysých převýšených prostorech. Nepřímé osvětlení odrazem světla zdroje od stěn a stropu je velmi komfortní, příjemné, a proto ideální do relaxačních částí.
Náladové světlo
Náladové osvětlení dokáže na rozdíl od centrálního vytvořit uvolněnou, intimnější atmosféru. Ačkoliv lokální svítidla svým výkonem často centrální zdroj přesahují, působí jejich světlo přívětivě a důvěrně. Brzy po ránu i vpodvečer je k očím šetrnější světlo ztlumené textilním širmem stolní nebo stojací lampy.
V pozdním zimním odpoledni dokáže několik společně rozsvícených lamp vytvořit útulný kout pro trávení volného času v pohodlí domova. Světlo měkce tónované stínidly lamp působí velmi příjemně a navozením intimní atmosféry napomáhá uvolnění a relaxaci.
Náladu světlu dodá barva, proto mají nejvyhledávanější svítidla širmy ve světlých, jemných, teplých neutrálních tónech. Pohodlná pohovka nebo křeslo s polštářem, sklenkou dobrého vína či knihou jsou díky podmanivému osvětlení neodolatelně přitažlivé.
Akcentní světlo
Takzvané akcentní světlo dokáže přitáhnout pozornost k určitým zajímavým prvkům nebo detailům. Používá se ke zvýraznění toho nejhezčího, co místnost nabízí – v tradičně řešeném interiéru to jsou obvykle obrazy, v moderních prostorech fotografie, plakáty nebo volně stojící plastiky. Vzrostlé solitérní rostliny oživí každý interiér bez ohledu na styl.
Směrovaný kužel světla spontánně přitahuje pozornost k jedinému bodu, přiznává jeho dekorativní roli a zvyšuje jeho význam v interiéru. Nezanedbatelným vedlejším účinkem přesně cíleného světelného kuželu je odpoutání pozornosti od slabých míst či přímo nedostatků prostoru.
Hra světel a stínů dokáže místnost vhodně modelovat a opticky korigovat její disproporce. Měkké nasvětlení tmavých míst a dekorací v rozích interiér opticky zvětší, intenzivně nasvětlený strop ho dokáže zvýšit. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu.)
Chcete se o světlu v interiéru dozvědět další zajímavé informace?
- Barevné světlo a jeho význam pro relaxaci
- Lineární svítidla, LED světelné zdroje
- Pracovní světlo na stropě, na stole i ve stojanu
- Nábytkové osvětlení
- Zajímavé tipy a doporučení
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v prosincovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 21. listopadu 2024.