Stručný souhrn z článku
- Stát nabízí dotace na ekologické technologie, ale orientace v dotačních programech vyžaduje pozornost.
- Dotace pokrývají nákup a instalaci tepelných čerpadel a fotovoltaických elektráren včetně doprovodných nákladů.
- Vypočítáváme možnosti, kde získat dotace a kolik lze od státu získat, včetně dotací Nová zelená úsporám, Oprav dům po babičce apod.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Dotaci je možné čerpat nejen na nákup tepelného čerpadla (TČ) či fotovoltaické elektrárny (FVE), ale dají se z ní pokrýt veškeré náklady spojené s dodávkou technologie –tedy od projektové dokumentace přes stavební úpravy a montáž až po výdaje spojené s uvedením do provozu, jako jsou zkoušky a revize.
Místo starého kotle
Kotlíkové dotace pomáhají s výměnou starého nevyhovujícího kotle za nový tepelný zdroj, jímž může být i tepelné čerpadlo. Výše dotace pokryje až 95 % výdajů spojených s výměnou technologie a lze ji čerpat zálohově, tedy dopředu podle jednotlivých fází výměny.
Kotlíkové dotace jsou určeny pouze nízkopříjmovým domácnostem, kdy žadatel pobírá starobní nebo invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně, případně příspěvek na bydlení. Kotlíkové dotace podporují pouze rekonstrukce, kdy se vymění starý neekologický kotel na tuhá paliva (1. a 2. emisní třídy) za tepelné čerpadlo, nebo specifický typ kotle na biomasu. Na tepelná čerpadla je dotace vyšší, může jít až o 180 000 Kč.
Nová zelená úsporám
Pro všechny ostatní domácnosti, které nesplňují výše uvedenou definici nízkopříjmové domácnosti, je připraven program Nová zelená úsporám. Také zde se podporuje výměna neekologického kotle na tuhá paliva za různé typy jiných zdrojů, dotace však pokryje maximálně 50 % výdajů a nelze ji čerpat zálohově, tedy před výměnou. Žadatelem musí být vlastník domu využívaného k trvalému bydlení, včetně trvale obývaných chat a chalup.
Předmětem podpory je výměna kotle na tuhá paliva (1. a 2. emisní třídy), kotle na topné oleje, lokálního topidla (například kamen jako hlavního zdroje), plynového kotle staršího 20 let a elektrického vytápění za ekologičtější způsob získávání tepla. Nejvyšší částku lze získat na tepelné čerpadlo s přípravou teplé vody, v takovém případě dotace může dosáhnout až 100 000 Kč. Bez ohřevu teplé vody je částka nižší. Nově se dá dotace až 60 000 Kč získat i na tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, tedy klimatizaci určenou k vytápění.
Oprav dům po babičce
Příspěvek na tepelné čerpadlo se dá obdržet i v rámci nového programu Oprav dům po babičce, který je součástí Nové zelené úsporám. Program je určen vlastníkům rodinných domů nebo rekreačních objektů využívaných k trvalému bydlení, kteří jsou ekonomicky aktivní, včetně rodičů na mateřské dovolené.
Podmínkou čerpání je realizace optimálního zateplení, díky němuž dojde k požadovaným energetickým úsporám. Do žádosti na dotaci zateplení lze zahrnout i další úsporná opatření, například výměnu zdroje tepla, čímž se dotace zvýší o kombinační bonus ve výši 10 000 korun za každou další úspornou technologii. Na komplexní zateplení jednoho objektu je tak možné získat až milion korun.
Fotovoltaika a Nová zelená úsporám
Dotace na fotovoltaické systémy z programu Nová zelená úsporám se podle velikosti fotovoltaiky a kapacity baterií pohybují v rozmezí 60 000 až 200 000 Kč. Na minimální instalaci FVE s výkonem 2 kWp získáte až 60 000 Kč, ale pokud stejná instalace bude využívat i tepelné čerpadlo, může dotovaná částka dosáhnout 100 000 Kč. Za každý další kWp instalovaného výkonu i elektrického akumulačního systému se dotace zvýší o 10 000 Kč.
Dodatečně instalovaná FVE
Dotace Nová zelená úsporám se v oblasti FVE zaměřuje na domácí solární elektrárny propojené s distribuční soustavou. Vyrobená elektrická energie se ovšem přednostně využívá v domě. U starších domů, jejichž majitelé chtějí nově instalovat fotovoltaiku, musí žádost o dotaci vyplnit vlastník domu využívaného k trvalému bydlení.
Dotace se zvyšuje při souběžném provozu tepelného čerpadla a s rostoucím výkonem FVE. Celkově může žadatel obdržet maximálně 200 000 Kč. Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.
Zajímají vás další podrobnosti k dotacím a bonusům?
- Jaké jsou dotace pro novostavby
- Jaké jsou dotace pro ohřev vody
- Co je třeba připravit pro žádost o dotace
- Informace o dotacích pro nízkopříjmové skupiny obyvatel
- Na co všechno se dotace vztahují a jak je čerpat
- Jaké další slevy je možné získat od firem, které se prodejem a instalací zabývají
- Jak vybrat správného dodavatele
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v únorovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 18. ledna.
Zdroj: Dům&Zahrada