Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla – povinné ručení – projde několika úpravami. Ty má na svědomí nový zákon. Mezi chystané změny patří například to, že už u sebe nebudete muset mít zelenou kartu.

Kdy začnou platit změny v povinném ručení?

Současný zákon o pojištění odpovědnosti platí už od roku 2000. Od té doby si jej vzalo do parády hned několik novel. Nyní se ministerstvo snaží o větší přehlednost.

Reaguje tím na unijní směrnici z roku 2021, kterou musely členské země převést do svých předpisů do 23. prosince 2023.

Zdroj: Youtube

Česko to sice nestihlo, ale ke změnám přece jen dojde. Zákon začne platit od začátku druhého měsíce po zveřejnění ve Sbírce zákonů. Zatím se předpokládá letošní březen nebo duben. S jakými změnami můžete počítat?

Pojistné plnění a vyšší limity

Dojde ke zvýšení minimálních limitů pojistného plnění při újmě na zdraví, smrti i majetkové škodě. Limit se zvyšuje na 50 milionů korun (doteď to bylo 35 milionů). Vyšší limit se bude týkat jak nových, tak i stávajících smluv. Pokud limit nenavýší vaše pojišťovna, stane se tak ze zákona.

Povinné ručení i tam, kde byste jej nečekali

Povinné ručení začne platit u většího okruhu vozidel. Může se týkat i elektrických koloběžek, zahradních traktorů, segwayů, golfových vozítek, ale i sněžných skútrů nebo pracovních strojů. A to v případě, že překročí rychlostní nebo hmotnostní limit.

Povinné ručení se bude týkat všech vozidel, které budou mít konstrukční rychlost vyšší než 25 km za hodinu. Ale i motorových vozidel s konstrukční rychlostí vyšší než 14 km za hodinu, pokud budou vážit více než 25 kilogramů.

Pojištění začne platit i v případě elektrických koloběžek – mělo by to ulehčit situaci zraněným chodcům. Povinné ručení se naopak netýká drážních vozidel, vznášedel a vozidel pohybujících se s použitím lidské či zvířecí síly.

Kdo musí pojištění sjednat?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla bude muset sjednat skutečný provozovatel vozu, nikoliv jeho vlastník. Tímto člověkem se rozumí ten, kdo má právní a faktickou možnost dispozice s dopravním prostředkem.

Pokud je provozovatelem vlastník, sjedná povinné ručení on. Pokud vozidlo dlouhodobě (nikoliv krátkodobě) provozuje někdo jiný, padá tato povinnost na něj.

Konec zelené karty

Pokud budete jezdit po ČR, nebudete u sebe muset nosit zelenou kartu. Úřady budou moct údaje sdílet elektronicky. Policie si tak může existenci vašeho pojištění ověřit sama. Tato změna začne platit (pravděpodobně) v září.

Od roku 2025 by měla stačit zelená karta v elektronické podobě i na cesty po EU.

Zdroj: mfcr.cz, top-pojisteni.cz, fajnpojisteni.cz

Související články