Máte dluhy a ty jsou vám sráženy ze mzdy? Pak byste měli vědět, že výše srážek ze mzdy se řídí podle nezabavitelného minima. Jeho výše znamená částku, která vám musí z vašeho měsíčního příjmu zůstat potom, co je vám část mzdy sražena kvůli dluhu.

Výpočet nezabavitelné částky

Zdroj: Youtube

Výše nezabavitelného minima se odvíjí od aktuální hodnoty životního minima, výše nezabavitelné částky, normativních nákladů na bydlení.

A protože se pro letošní rok normativy snížily, dostane hodně lidí nižší příspěvek na bydlení. Normativy se bohužel promítnou i do částky, která musí dlužníkovi zůstat. Výši nezabavitelné částky určuje také počet osob, k nimž má dlužník vyživovací povinnost.

Základní nezabavitelná částka

Nezabavitelná částka se od 1. 1. 2024 snížila. Základní nezabavitelná částka pro rok 2024 klesla na 12 705 Kč. To je o 933 Kč méně než v loňském roce. U každé vyživované osoby je nezabavitelné minimum ve výši 3 176 Kč. To je o 234 Kč méně než v loňském roce. Limitní částka, na kterou lze výplatu plně zabavit, klesla na 28 585,5 Kč.

Jak se počítá výše nezabavitelné částky?

Nezabavitelná částka se počítá jako úhrn 2/3 součtu životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení. K vypočtené částce se připočte ¼ z nezabavitelné částky za každou vyživovanou osobu (děti i manžel/ka). Pro výpočet můžete použít třeba tuto kalkulačku.

Čistá mzda se po odečtení nezabavitelné částky rozdělí na třetiny. Jedna jde na dluhy, zbylé dvě zůstávají dlužníkovi. Pokud dlužíte i na výživném či daních, může vám být zabavena i druhá třetina. Platí také limit, na který se čistá mzda sráží bez omezení. Tento limit se počítá jako 1,5násobek.

Zdroj: podnikatel.cz, abivia.cz, penize.cz, kurzy.cz

Související články