Máte dluhy a ty jsou vám sráženy ze mzdy? Pak byste měli vědět, že výše srážek ze mzdy se řídí podle nezabavitelného minima. Jeho výše znamená částku, která vám musí z vašeho měsíčního příjmu zůstat potom, co je vám část mzdy sražena kvůli dluhu.
Výpočet nezabavitelné částky
Výše nezabavitelného minima se odvíjí od aktuální hodnoty životního minima, výše nezabavitelné částky, normativních nákladů na bydlení.
A protože se pro letošní rok normativy snížily, dostane hodně lidí nižší příspěvek na bydlení. Normativy se bohužel promítnou i do částky, která musí dlužníkovi zůstat. Výši nezabavitelné částky určuje také počet osob, k nimž má dlužník vyživovací povinnost.
Základní nezabavitelná částka
Nezabavitelná částka se od 1. 1. 2024 snížila. Základní nezabavitelná částka pro rok 2024 klesla na 12 705 Kč. To je o 933 Kč méně než v loňském roce. U každé vyživované osoby je nezabavitelné minimum ve výši 3 176 Kč. To je o 234 Kč méně než v loňském roce. Limitní částka, na kterou lze výplatu plně zabavit, klesla na 28 585,5 Kč.
Jak se počítá výše nezabavitelné částky?
Nezabavitelná částka se počítá jako úhrn 2/3 součtu životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení. K vypočtené částce se připočte ¼ z nezabavitelné částky za každou vyživovanou osobu (děti i manžel/ka). Pro výpočet můžete použít třeba tuto kalkulačku.
Čistá mzda se po odečtení nezabavitelné částky rozdělí na třetiny. Jedna jde na dluhy, zbylé dvě zůstávají dlužníkovi. Pokud dlužíte i na výživném či daních, může vám být zabavena i druhá třetina. Platí také limit, na který se čistá mzda sráží bez omezení. Tento limit se počítá jako 1,5násobek.
Zdroj: podnikatel.cz, abivia.cz, penize.cz, kurzy.cz