Dlouho předtím, než byly k dispozici vložky a tampony, ženy jednoduše krvácely do oblečení nebo používaly látkové utěrky. Látka se pak vyprala a později znovu používala. Pak přišly jednorázové vložky a hygiena při periodě se posunula mílovými kroky dopředu, ale i výdaje a dopad na přírodu

Nemusíte se úplně vzdát toho, na co jste zvyklé, ale existuje mnoho možností, jak si „své dny“ zpříjemnit. Věděly jste například, že jednorázové vložky a tampony obsahují mikroplasty a jsou bělené chlorem? Ani jedno z toho organismu nesvědčí a může vyvolávat podráždění či alergie. Nyní existuje menstruační prádlo, menstruační kalíšky, či vložky pro opakované použití, které snižují množství odpadu.

Otestovali jsme několik nových výrobků, abychom našli nejlepší ekologické a finančně nenáročné alternativní metody. Jejich další předností je mnohem nižší finanční náročnost, než je u pravidelného nakupování jednorázových prostředků.  

Menstruační kalíšky

Vyrábějí se z lékařského silikonu, latexu nebo gumy. Název je trefný, protože opravdu připomínají malý kalíšek se stopkou, která slouží k snadnějšímu vyjmutí. Pohárek se zavádí do pochvy, kde zadržuje menstruační tekutiny. V závislosti na svém průtoku ho můžete nechat vložený až 12 hodin. Poté jej vyjmete, vyprázdníte, umyjete a znovu vložíte. Výhodou je, že ho můžete používat po celou dobu periody na silné i slabé krvácení. A na rozdíl od tamponů nevysušuje sliznice. 

Menstruační kalíšek sterilizujte po každém menstruačním cyklu a před prvním použitím. Stačí ho vyvařit po dobu asi 5 minut, nebo můžete použít sterilizační roztok. 

Čtenářka Petra používá menstruační kalíšek už více než deset let a je stále nadšená: „Vůbec o něm nevím, občas večer přemýšlím, jestli jsem ho ve sprše vyprázdnila. Nikde nevyčnívá a nepřekáží. Když ho špatně zavedu, tak to poznám, prostě nesedí,“ popisuje své zkušenosti. „Nejlepší je, že za posledních 12 let jsem za menstruační pomůcky utratila celých 800 Kč. Za tu dobu jsem si koupila dva a jeden mě stál kolem 400 Kč. Myslím, že s tím druhým vydržím až do menopauzy,“ směje se Petra.  

Menstruační kalhotky

Menstruační prádlo je navrženo tak, aby vypadalo a působilo jako běžné spodní prádlo, ale s dalšími vrstvami a vysoce absorpčními látkami v oblasti rozkroku, které zadrží menstruační krev. Obvykle se nabízí v různých stupních savosti, z nichž každý je určen k nošení v různých obdobích menstruačního cyklu. 

Čištění spodního prádla je poměrně jednoduché: Doporučujeme je ihned po použití důkladně opláchnout ve studené vodě, poté vyprat v pračce na jemný cyklus a následně nechat uschnout na vzduchu (vložení do sušičky je časem zničí).

Nevýhodou je vyšší investice na počátku, kdy je potřeba nakoupit několik kusů na celou dobu periody. Tady doporučujeme, aby uživatelky experimentovaly a zjistily, kolik párů potřebují během cyklu. Ve finále jsou ale vydané peníze nižší než u jednorázových pomůcek, protože takové kalhotky vydrží několik let. 

Menstruační plavky

Jsou alternativou k menstruačním kalhotkám, díky nim se nemusíte vzdávat koupání při svých dnech. Můžete je nosit do bazénu, ale klidně i do wellness. Plavky jsou ideální při slabší a normální menstruaci. Nejsou vhodné pro dny se silnou menstruací – v tomto případě je lze použít i s pojistkou jako tampon nebo menstruační kalíšek. 

Opakovaně použitelné menstruační vložky

Běžné jednorázové vložky se skládají z vrstev syntetických vláken, mezi nimiž se nachází absorpční polymery a plastový vodotěsný podklad, který pomáhá předcházet prosáknutí krve.‌

Ekologickou alternativou k jednorázovým vložkám jsou opakovaně použitelné menstruační vložky. Vyrábějí se z bavlny nebo bambusových vláken, střed tvoří savá vrstva, spodní část pak nepropustný (ale prodyšný) materiál. Křidélka jsou opatřena patentky, kterými se fixují ke kalhotkám. Po použití se předpírají ve studené vodě a posléze vyperou v pračce.  

Nevýhodou je opět vyšší počáteční investice, která se vám ale vrátí. Výhodou naopak dlouhá životnost. 

Mořská menstruační houbička

Menstruační houby jsou 100% přírodní alternativou tamponů, které se nosí uvnitř těla a absorbují menstruační výtok. Před zavedením je nutné houbičku namočit, vyždímat a zavést. Po určité době je potřeba houbičku vyjmout, propláchnout a poté ji můžete znovu zavést. Lze si ji ponechat i při sexu. 

Mořskou houbičku je potřeba před prvním použitím, následně uprostřed menstruačního cyklu a po jeho skončení vydezinfikovat. Prodávají se v několika velikostech podle síly krvácení, případně lze jejich tvar upravit nůžkami. 

Jak vidíte, možností je mnoho. Výhodou všech výše jmenovaných alternativ je mnohem pohodlnější i příjemnější nošení. Díky tomu, že jsou většinou vyráběny z materiálů čistě přírodního původu, jsou šetrnější k organismu. Příjemným bonusem je minimalizace odpadu, který se nedá dále zpracovávat, a díky opakovanému použití i celková cena, kterou za menstruační pomůcky ve výsledku zaplatíte. 

Zdroj: webmd.com, wired.com, piedmont.org

Související články