Toto řídicí centrum, které je kompatibilní s fotovoltaickými komponenty Dražice Solar a tepelnými čerpadly NIBE, slouží k optimalizaci výroby a následného využití elektrické energie. Významně tak přispívá ke snížení spotřeby energie z veřejné sítě, dosažení až 75% úspory provozních nákladů a k minimalizaci nechtěných přetoků.

Kombinace fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla představuje – při optimálně nastavené komunikaci mezi střídačem a řídicí jednotkou – jeden z nejúčinnějších způsobů využití vlastní vyrobené energie k vytápění a ohřevu vody. Tepelná čerpadla navíc disponují funkcí chlazení, kterou domácnost využije především v letní sezóně: tedy v období, kdy vznikají největší přebytky vyrobené elektřiny.

Problém přebytků

Největším úskalím fotovoltaiky je, že vyrábí elektrickou energii nárazově, a to většinou v době, kdy domácnost nemá vysoké požadavky na její odběr. Proto je nutné řešit akumulaci jejích přebytků pro pozdější využití – například prostřednictvím tepelného čerpadla, které je použije ke svému provozu: tím efektivně posune svou spotřebu do okamžiku, kdy je dostupná vlastní vyrobená energie.

Další možností je využití inteligentních energetických sítí, které dokáží efektivně řídit tok elektřiny a optimalizovat její distribuci podle aktuální nabídky a poptávky. Kromě toho mohou domácnosti využívat chytré spotřebiče, které se automaticky zapínají v době, kdy je k dispozici dostatek energie z fotovoltaiky, což dále zvyšuje efektivitu využití vyrobené elektřiny.

Řízení energií v (rodinném) domě - české Infigy

Zdroj: Youtube

Regulace a optimalizace

„V dnešní době jsou systémy založené na fotovoltaice stále propracovanější a musí umět komunikovat s celou řadou technologií. Nadřazené řídicí jednotky, k nimiž patří i Dreemy, jsou určené k tomu, aby celou soustavu řídily a optimalizovaly tok energie podle pravidelného rytmu domácnosti, předpovědi počasí nebo aktuálních spotových cen. Umí například plynule regulovat výkon tepelného čerpadla podle výroby energie a klimatických podmínek tak, aby se co nejméně spotřebovávala elektřina ze sítě a nedocházelo k nechtěným přetokům či k nežádoucí spotřebě z baterií při náhlém poklesu výkonu fotovoltaické elektrárny,“ komentuje Luboš Vrbata, vedoucí DZD Solar.

Platforma pro rozvaděč                                               

Chytré zařízení Dreemy pracuje s unikátním algoritmem pro co nejefektivnější využití technologií dodávaných společností DZ Dražice: tepelných čerpadel NIBE a fotovoltaických komponent Dražice Solar. Tato platforma, která se umisťuje do rozvaděče (sloužícího k provozu a zajištění bezpečnosti fotovoltaické elektrárny), dokáže adaptivně regulovat celý systém (i pokud je doplněný o ohřívač vody, baterii nebo wallbox).

Zároveň má vlastní, pravidelně aktualizované, uživatelské rozhraní (aplikaci), které vlastníka informuje o množství vyrobené elektřiny, aktuální spotřebě v jeho domácnosti, nákupu energie ze sítě či stavu baterie. Díky přehledným statistikám je zde možné sledovat i změny jednotlivých parametrů v závislosti na různých ročních obdobích nebo částech dne: uživatelé tak mají nepřetržitou online kontrolu nad výrobou, spotřebou a výdaji za elektřinu.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Co říkáte na možnosti zlepšení efektivity fotovoltaiky pomocí softwarových aplikací?

Vítám každou možnost zlepšení kapacity naší střešní fotovoltaické elektrárny. 85 %
Nerozumím tomu, jsem rád, že panely bezproblémově fungují tak jak jsou. 6 %
Nezajímá mě to, protože fotovoltaiku nemáme. 9 %

Přebytky do sítě nebo do úložiště    

„Zařízení Dreemy vychází z aktuálních a predikovaných hodnot, na jejichž základě směřuje vyrobenou energii do spotřeby domácnosti a její případné přebytky do sítě nebo jednoho z úložišť v systému. Tato regulace má však i některé další zajímavé funkce: dokáže například výhodně obchodovat na spotových trzích nebo monitorovat anomálie v systému: dají se tak zjistit neobvyklé přetoky do sítě či nestandardní chování jednotlivých zařízení a spotřebičů,“ dodává Jiří Šizling, jednatel společnosti Středník a vývojář zařízení Infigy.

Související články